PF Daniel: Cine nu răspunde chemării Tatălui făcută prin Slujitorul Său, Hristos, pierde bucuria comuniunii cu Dumnezeu[2020-12-13]de Ştefana TotorceaPărintele Patriarh Daniel a participat duminică la Sfânta Liturghie oficiată în Paraclisul „Sf. Gheorghe” al Reşedinţei Patriarhale din Bucureşti. În omilia sa, a vorbit despre Pilda celor poftiţi la cină. El a explicat că aceasta „se referă la istoria Mântuirii” şi „la faptul că fiecare dintre noi adesea răspundem diferit la chemarea lui Dumnezeu la cină, adică la prânzul Împărăţiei Cerurilor, la mântuire”. Evanghelia prezintă trei moduri în care omul „se scuză, fiind prea ocupat cu lucruri trecătoare şi limitate şi refuză chemarea de a participa la Cina Împărăţiei Cerurilor”, a menţionat Preafericirea Sa. „Un om oarecare este însuşi Dumnezeu” „«Anonimul» acesta din Evanghelie este Dumnezeu cu multe nume şi mai presus de orice nume, după cum spune Sfântul Dionisie Areopagitul”, a spus Patriarhul Daniel. „Dumnezeu poartă nume diferite în Sfânta Scriptură, dar ce este El în fiinţa Sa nu putem înţelege niciodată.” „Cina este simbolul comuniunii” „Mai ales în tradiţia iudaică, a cina împreună cu cineva însemna a-l avea faţă în faţă, a-l cunoaşte mai bine şi a stabili o relaţie de încredere reciprocă. Iar în familie cina avea ca scop întărirea comuniunii între membrii familiei”, a precizat părintele patriarh. „Această «cină» la care «un om oarecare» a chemat pe mulţi este arvuna, Cina din Împărăţia Cerurilor. La această Cină a Împărăţiei Cerurilor cheamă Dumnezeu pe mulţi, adică pe toţi, dar nu toţi răspund chemării”, a adăugat el. Ea „este o prefigurare a Cinei celei de taină instituite de Mântuitorul Iisus Hristos în Sfânta şi Marea Joi ca dăruire de Sine pentru a dărui celor ce se împărtăşesc viaţa veşnică, (…) este Sfânta Euharistie”, a explicat Preafericitul Părinte Daniel. „Slujitorul Stăpânului, Care cheamă la Cină, este Însuşi Domnul Iisus Hristos” „În scrierile profeţilor şi mai ales în scrierile prorocului Isaia, El, Mesia, Cel Care va veni, este numit Ebed Iahve în limba ebraică, adică «Sluga Domnului, slujitorul Domnului»”, a explicat Preafericirea Sa. „El Însuşi a spus că Fiul Omului nu a venit în lume ca să i se slujească, ci ca să slujească şi să-şi dea viaţa Sa pentru mântuirea multora, adică a celor care răspund chemării Sale.” Cei chemaţi refuză invitaţia sub diverse pretexte Unul şi-a cumpărat ogor „Ogorul, sau câmpul, terenul arabil, în tâlcuirea Sfinţilor Părinţi, înseamnă dorinţa omului de a avea cât mai multe averi extinse, pe orizontală, de acapara cât mai multe spaţii”, a precizat patriarhul. „Şi, în mod simbolic, ogorul reprezintă aici grijile lumeşti pentru averi.” „Lăcomia sau excesul averii materiale limitate despart pe om de Dumnezeu cel nelimitat şi netrecător”, a continuat el. Altul şi-a luat cinci perechi de boi „Sfinţii Părinţi au văzut [aici – n.ed.] cele cinci simţuri ale omului, combinate câte două, şi anume: văzul – doi ochi, auzul – două urechi, mirosul – două nări ale nasului, gustul – două buze sau limba şi gura şi pipăitul – simţul tactil, două mâini”, a explicat Patriarhul României. A treia scuză: „Mi-am luat femeie” „Uneori, familia, dacă nu este văzută ca dar al lui Dumnezeu şi ca şansă de creştere spirituală în iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni, poate deveni un obstacol pe calea mântuirii atunci când familia devine un fel de idol”, a avertizat Părintele Patriarh Daniel. „Or, noi ştim că familia este binecuvântată de Dumnezeu şi, prin intermediul familiei, noi trebuie să sporim în iubirea faţă de Dumnezeu, pomenind în rugăciunile noastre pe toţi membrii familiei: părinţii, copiii, soţ, soţie trebuie să se roage unii pentru alţii, ca să fie mereu ajutaţi de Dumnezeu, pentru a spori în iubire de Dumnezeu prin rugăciune şi în iubire faţă de semeni prin fapte bune – dar mai ales în comuniunea lor de creştere în iubire şi întrajutorare în familie”, a explicat el. Cine sunt invitaţii şi de ce semănăm cu ei Sfinţii Părinţi spun că cei invitaţi de Stăpân sunt pe rând: conducătorii poporului evreu, apoi membrii simpli şi smeriţi ai Poporului Ales, iar în cele din urmă „popoarele păgâne, politeiste, care se închinau la o mulţime de zei şi care erau într-o religiozitate confuză, fără să cunoască harul mântuitor cu adevărat”, a spus Părintele Patriarh. Astfel, pilda se referă la istoria Mântuirii. Totodată, ea ne vorbeşte şi nouă, creştinilor de azi: „Constatăm că şi noi, creştinii, adesea ne scuzăm. Nu răspundem întotdeauna chemării lui Hristos adresată prin Biserică, prin slujitorii Lui, şi găsim scuze de a nu veni la biserică cu regularitate, de a nu ne spovedi, de a nu ne împărtăşi mai des, de a nu săvârşi binele”, a subliniat părintele patriarh. Refuzând participarea la această Cină euharistică la care suntem chemaţi, pierdem promisa bucurie a comuniunii cu Dumnezeu, a avertizat el. „Evanghelia aceasta este rânduită de Biserică a fi citită mai ales în Postul Naşterii Domnului, ca îndemn la spovedanie şi împărtăşire mai deasă şi ca pregustare a bucuriei din Împărăţia Cerurilor, pentru că Sfânta Euharistie este arvuna vieţii veşnice şi este o bucurie a vieţuirii lui Hristos în noi şi a noastră în Hristos”, a încheiat Părintele Patriarh. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 731, Ultimul acces: 2026-06-23 05:43:06
|
Timp total: 0.04s...
[]:1