Episcopul Ignatie le-a oferit daruri copiilor şi a sfinţit casa unei bunicuţe din Vaslui - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Episcopul Ignatie le-a oferit daruri copiilor şi a sfinţit casa unei bunicuţe din Vaslui

[2020-12-12]
de Ştefana Totorcea

Părintele Episcop Ignatie a mers personal joi să le înmâneze daruri copiilor de la centrele de zi Sf. Gheorghe din Ghermăneşti şi Sf. Stelian din Boţeşti, judeţul Vaslui. La Boţeşti a poposit să sfinţească noua locuinţă a „bunicuţei” Olimpia, la a cărei achiziţie au contribuit reprezentanţii episcopiei şi comunitatea locală.
Acţiunea a făcut parte din Campania Caravana „Dar de Crăciun” a Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Huşi, care susţine cele două centre de zi pentru copii vizitate de ierarh.
Copiii de la aşezămintele sociale i-au întâmpinat pe oaspeţi cu colinde şi s-au bucurat să primească darurile.
La Boţeşti, Preasfinţitul Părinte Ignatie a sfinţit casa dăruită bunicii Olimpia prin implicarea Părintelui Vladimir Beregoi, consilier eparhial, a Primăriei şi Consiliului Local, dar şi a mai multor familii din comunitate.
Aşezămintele sociale înfiinţate de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Huşi dispun de câte două module de asistenţă socială, cu câte 50 de beneficiari: câte un centru de zi, pentru 25 de copii, şi câte un serviciu de îngrijire la domiciliu pentru 25 de persoane vârstnice.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 686, Ultimul acces: 2026-06-24 02:47:32