Episcopul Ignatie le-a oferit daruri copiilor şi a sfinţit casa unei bunicuţe din Vaslui[2020-12-12]de Ştefana TotorceaPărintele Episcop Ignatie a mers personal joi să le înmâneze daruri copiilor de la centrele de zi Sf. Gheorghe din Ghermăneşti şi Sf. Stelian din Boţeşti, judeţul Vaslui. La Boţeşti a poposit să sfinţească noua locuinţă a „bunicuţei” Olimpia, la a cărei achiziţie au contribuit reprezentanţii episcopiei şi comunitatea locală. Acţiunea a făcut parte din Campania Caravana „Dar de Crăciun” a Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Huşi, care susţine cele două centre de zi pentru copii vizitate de ierarh. Copiii de la aşezămintele sociale i-au întâmpinat pe oaspeţi cu colinde şi s-au bucurat să primească darurile. La Boţeşti, Preasfinţitul Părinte Ignatie a sfinţit casa dăruită bunicii Olimpia prin implicarea Părintelui Vladimir Beregoi, consilier eparhial, a Primăriei şi Consiliului Local, dar şi a mai multor familii din comunitate. Aşezămintele sociale înfiinţate de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Huşi dispun de câte două module de asistenţă socială, cu câte 50 de beneficiari: câte un centru de zi, pentru 25 de copii, şi câte un serviciu de îngrijire la domiciliu pentru 25 de persoane vârstnice. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 686, Ultimul acces: 2026-06-24 02:47:32
|
Timp total: 0.03s...
[]:1