Mitropolia Banatului organizează un simpozion internaţional cu tema „Familia, biserica de acasă”[2020-12-12]de Ştefana TotorceaMitropolia Banatului organizează online în data de 15 decembrie simpozionul internaţional „3C: Comunicare, Consiliere, Comuniune”. Acesta este organizat în colaborare cu Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie a Universităţii de Vest din Timişoara şi are tema: „Familia, biserica de acasă”. Lucrările simpozionului vor evidenţia importanţa persoanei, a familiei şi a valorilor spirituale şi culturale prin care ne formăm şi ne desăvârşim ca oameni. Biserica Ortodoxă învaţă că familia este instituită de Dumnezeu ca icoană Sfintei Treimi. Omul se desăvârşeşte în comuniunea de iubire cu aproapele său (Fac. 2, 23; Efes. 5,32) şi cu Dumnezeul Treimic. Comuniunea cu Dumnezeu consolidează comuniunea cu aproapele, iar comuniunea cu aproapele ni-L dezvăluie pe Dumnezeu. În 2018, după Referendumul pentru căsătorie, Mitropolitul Banatului numea familia creştină „un proiect de ţară” şi afirma: „Ca oameni ai Bisericii, clerici şi credincioşi deopotrivă, avem obligaţia de a susţine familia creată de Dumnezeu şi binecuvântată de Domnul nostru Iisus Hristos”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 677, Ultimul acces: 2026-06-20 23:16:10
|
Timp total: 0.03s...
[]:1