PS Varlaam: Sf. Spiridon şi-a făcut un adevărat program de viaţă din Fericirile rostite de Mântuitorul în Galileea - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

PS Varlaam: Sf. Spiridon şi-a făcut un adevărat program de viaţă din Fericirile rostite de Mântuitorul în Galileea

[2020-12-12]
de Ştefana Totorcea

Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul a oficiat sâmbătă Sfânta Liturghie la hramul Catedralei Mitropolitane „Sf. Spiridon Nou” din Bucureşti. În omilia sa, Episcopul vicar patriarhal a vorbit despre viaţa Sfântului Spiridon, Arhiepiscopul Trimitundei. El a spus că sfântul şi-a făcut un adevărat program de viaţă din Fericirile rostite de Mântuitorul Iisus Hristos în predica de pe munte.
„A fost fiul unei familii modeste, de păstori, şi s-a născut în Insula Cipru în anul 270… avea pământurile sale, însă toate roadele le împărţea săracilor şi celor care aveau datorii şi nu aveau cu ce să le achite”, a povestit Preasfinţitul Părinte Varlaam. „Avea şi oile sale, pentru că ni se spune că, şi episcop fiind, din când în când îşi păştea propriile oi.”
„Dar toate acestea erau la dispoziţia celor nevoiaşi şi celor săraci, el însuşi făcându-se sărac de bunăvoie”, a precizat ierarhul.
„Iată că, asemenea Sfântului Nicolae, şi Sfântul Ierarh Spiridon „a câştigat cu sărăcia cele bogate”, a spus el, subliniind astfel că sărăcia asumată împlinea prima Fericire enunţată de Mântuitorul.
„A doua Fericire pe care a avut-o ca program a fost cea a flămânzirii de bunăvoie, convins că va fi săturat de Hristos cu hrana cea duhovnicească”, a mai spus Episcopul vicar patriarhal. Iar a treia, care se referă „la lacrimi, la tristeţe, la plângere” a fost împlinită de sfânt prin cultivarea virtuţii pocăinţei.
Fericiţi cei prigoniţi
„A patra fericire este aceea privitoare la pătimirile pe care trebuie să le îndure de bunăvoie cei care vor să se asemene lui Hristos”, a mai spus Preasfinţitul Părinte Varlaam despre Sf. Spiridon, care şi-a pierdut un ochi în urma persecuţiilor împăraţilor Maximian si Diolceţian.
„După aceea, a fost condamnat la muncă silnică într-o mină, din care a fost eliberat abia în anul 313, când Sf. Împărat Constantin cel Mare, prin Edictul de la Milano, a dat libertate manifestării de credinţă tuturor creştinilor din Imperiul Roman”, a menţionat ierarhul.
El a evocat în continuare participarea sfântului la Sinodul I Ecumenic, organizat la iniţiativa Împăratului Constantin cel Mare pentru a clarifica doctrina Bisericii în răspuns la erezia preotului Arie.
„Se spune că, atunci când Părinţii Bisericii au sosit în Capitală, mulţi purtau pe trupurile lor stigmatele persecuţiilor”, a spus Episcopul vicar patriarhal. „Unii aveau ochi scoşi, alţii feţele arse cu fierul roşu, alţii aveau câte o mână sau ambele tăiate, alţii erau în cârje.”
„Iată că lucrarea lor de la Niceea a fost întărită şi de viaţa lor de mărturisitori ai dreptei credinţe, pentru care au preferat să sufere sau să moară decât să se lepede de ea”, a spus el.
Astfel, a explicat Preasfinţitul Părinte Varlaam, „Sf. Spiridon, asemenea multor ierarhi, şi mai ales asemenea părinţilor din pustie, şi-a făcut din cele nouă fericiri rostite de Domnul pe Munte un adevărat program duhovnicesc de viaţă, observat cu stricteţe în fiecare clipă a vieţii”.
Dificultăţile nu ne răpesc speranţa
După slujba de pomenire a ctitorilor, părintele episcop vicar patriarhal le-a mulţumit pelerinilor care au înfruntat frigul şi ploaia din ziua hramului. Pentru a putea păstra distanţa de protecţie sanitară, o parte din ei nu au putut intra în catedrală.
„Dar şi această ploaie este semnul binecuvântării şi al mijlocirii pentru noi a Sfântului Spiridon, făcătorul de minuni” într-un an care a fost secetos, a menţionat ierarhul. El s-a rugat ca ploaia să aducă belşug în anul care vine, exprimându-şi speranţa că la anul va înceta şi epidemia care a afectat anul acesta întreaga lume.
Catedrala Mitropolitană Sf. Spiridon Nou din Capitală datează din secolul al XVIII-lea şi este clasată ca monument istoric de importanţă naţională. Este necropolă domnească, în partea dreaptă a pronaosului fiind înmormântaţi domnitorii Scarlat Ghica, ctitorul, Constantin Hangerli şi Alexandru Şuţu.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 698, Ultimul acces: 2026-06-20 02:09:41