40 de clerici şi credincioşi din Protoieria Râmnicu Sărat au donat sânge[2020-12-11]de Ştefana TotorceaPatruzeci de clerici şi credincioşi din Protoieria Râmnicu Sărat au donat sânge joi la Centrul de Transfuzie Sanguină Buzău. Acţiunea a fost coordonată de Părintele Cristian Asănache, Protopopul de Râmnicu Sărat. „Cu gândul că gestul nostru va bucura câţiva oameni încercaţi de boală, am donat [în total – n.ed.] circa 18 litri de sânge”, a declarat părintele protopop. „Suntem recunoscători lui Dumnezeu că ne-a îngăduit să îi ajutăm pe semenii aflaţi în suferinţă şi sperăm să repetăm această faptă”, a adăugat el. Acţiunea face parte din campania naţională Donează sânge, salvează o viaţă! iniţiată de Patriarhia Română în 2013. Scopul acesteia este să conştientizeze societatea şi să conducă la creşterea numărului donatorilor şi la îmbunătăţirea stocurilor de sânge din ţară. Doar 2% din populaţia România donează sânge anual. Cei aproximativ 450 de mililitri obţinuţi de la un singur donator pot salva trei vieţi. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 668, Ultimul acces: 2026-06-21 03:06:21
|
Timp total: 0.03s...
[]:1