O parohie din Cluj implementează un after-school pentru copii din familii defavorizate[2020-12-11]de Gheorghe AnghelLa Parohia Sfânta Treime din Cluj-Napoca va funcţiona de anul viitor un after-school destinat copiilor care provin din familii cu o situaţie financiară delicată. Este cel de-al treilea proiect filantropic implementat de parohia clujeană. Imobilul care va găzdui after school-ul a fost construit întru-un an de zile şi are o suprafaţă utilă de 250 metri pătraţi. Recepţia lucrărilor a avut loc luni, în prezenţa Mitropolitului Andrei al Ardealului şi a reprezentanţilor Fundaţiei Transilvania Leaders, sponsorul principal al proiectului. „Anul viitor, după ce vom traversa cu bine această perioadă de pandemie, o să organizăm inaugurarea centrului social. Multumim, cu recunoştinţă, Fundaţiei Transilvania Leaders pentru sprijinul acordat!”, a transmis coordonatorul proiectului, preotul paroh Cristian Baciu. În cadrul parohiei funcţionează două programe filantropice. Acestea au fost inaugurate în luna iulie 2019: Cantina socială „Sfântul Ioan cel Milostiv” şi Casa de oaspeţi „Sfântul Ilie”. Cantina socială oferă zilnic o masă caldă, în mod gratuit, pentru 20 de persoane, în timp ce Casa de oaspeţi oferă 12 locuri, în regim gratuit, pentru bolnavii care urmează tratamente în spitalele clujene, dar şi pentru familiile lor. În prezent, Arhiepiscopia Clujului are 55 de proiecte şi programe sociale, care acordă adăpost, hrană, îmbrăcăminte, medicamente, îngrijiri medicale şi paliative, educaţie copiilor şi tinerilor, alină suferinţele celor bolnavi şi dau speranţă acolo unde nu mai este. De toată această lucrarea filantropică au beneficiat anul trecut peste 16.000 de persoane. Astfel, au fost cheltuiţi 15.856.678 milioane de lei în scop filantropic, la nivelul Eparhiei Clujului. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 655, Ultimul acces: 2026-06-24 01:20:08
|
Timp total: 0.09s...
[]:1