Ambasadorul Elveţiei şi reprezentanţii Arhiepiscopiei Bucureştilor au discutat despre dezvoltarea paliaţiei în România[2020-12-10]de Ştefana TotorceaExcelenţa Sa Arthur Mattli, Ambasadorul Elveţiei la Bucureşti, s-a întâlnit miercuri cu Părintele Consilier Ionuţ Tutea de la Arhiepiscopia Bucureştilor şi cu Adriana Căruntu, Directoarea Centrului de Îngrijiri Paliative Sf. Nectarie al arhiepiscopiei. Ambasadorul şi-a declarat sprijinul pentru eforturile de dezvoltare a îngrijirilor paliative din România depuse de Biserica Ortodoxă Română. Întâlnirea a avut loc la Centrul de îngrijiri paliative Sf. Nectarie, unde participanţii au discutat despre dezvoltarea unei reţele de centre similare şi despre importanţa educaţiei şi formării în domeniul îngrijirilor paliative. „Ambasada Elveţiei este interesată să sprijine proiecte de servicii medicale şi mai ales de îngrijiri paliative, iar noi i-am relatat ambasadorului viziunea Părintelui Patriarh Daniel despre dezvoltarea unei reţele de centre de îngrijiri paliative în România”, a declarat Părintele Consilier Ionuţ Tutea pentru Agenţia Basilica. „Excelenţa Sa a spus că ne este alături şi în ceea ce priveşte pregătirea personalului acestor centre şi a aparţinătorilor bolnavilor”, a spus Părintele Consilier Ionuţ Tutea. „Sunt bolnavi care pot fi îngrijiţi la domiciliu dacă aparţinătorii primesc noţiunile de bază, pentru că nicăieri nu e mai bine ca acasă”, a adăugat el. Familiile bolnavilor terminali au nevoie şi de consiliere psihologică şi spirituală, pentru că se confruntă cu o situaţie specială, a subliniat părintele consilier. Toate acestea vor putea fi oferite prin intermediul unui centru de studii şi formare continuă în paliaţie care urmează să fie dezvoltat de Biserica Ortodoxă Română. Schimb de daruri Cu prilejul întâlnirii, Ambasadorul Arthur Mattli a făcut o donaţie în bani Centrului de îngrijiri paliative Sf. Nectarie, scriind în actul de donaţie că face gestul în onoarea a 14 medici care au absolvit anul acesta universităţile din Cluj şi Iaşi, iar astăzi lucrează în Elveţia. În semn de mulţumire, Adriana Căruntu, directoarea centrului, i-a oferit ambasadorului o icoană cu chipul Maicii Domnului. Centrul de îngrijiri paliative Sf. Nectarie al Arhiepiscopiei Bucureştilor este singurul spital privat din Capitală care aparţine Bisericii. Noul sediu a fost finanţat de Ambasada Elveţiei şi inaugurat de Părintele Patriarh Daniel în 2012. De la înfiinţare şi până în prezent, centrul bucureştean a oferit îngrijiri unui număr de aproape 4.000 de pacienţi, majoritatea oncologici, iar cererea continuă să crească. Îngrijirile paliative se adresează bolnavilor terminali, atunci când boala nu poate fi vindecată. Paliaţia are ca scop ameliorarea sau înlăturarea simptomelor bolii. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 672, Ultimul acces: 2026-06-24 20:45:00
|
Timp total: 0.03s...
[]:1