Obştea mănăstirii Sighişoara şi-a ales noul stareţ[2020-12-08]de Gheorghe AnghelProtosinghelul Emanuel Pleş este noul stareţ al Mănăstrii Sighişoara. Clericul a fost ales de obştea mănăstirii reunită vineri în sinaxă sub preşedinţia Arhiepiscopului Irineu al Alba Iuliei. Ceremonia de prezentare a noului stareţ s-a desfăşurat sâmbătă, de la ora 17:00, după slujba Vecerniei în biserica Mănăstirii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”. Ierarhul i-a oferit, conform tradiţiei, toiagul de stareţ, care simbolizează autoritatea şi responsabilitatea pe care o are de îndeplinit în cadrul obştii vetrei monahale. „Părinte Emanuel, astăzi vi s-a încredinţat slujirea de stareţ care presupune să aveţi iubire şi bunătate, răbdare şi discernământ pentru a cârmui bine acest prestigios aşezământ monahal. În felul acesta, el va fi în continuare un centru de iradiere duhovnicească, un far luminos în întunericul răului care se extinde pe pământ ca un cancer înfiorător”. „Dacă obştea călugărilor va trăi pe placul lui Hristos, «Mirele divin», atunci numele Lui va fi proslăvit, iar duhul părintelui Ghelasie se va bucura. Pentru aceasta, eu Îl rog pe Sfântul Sava cel Sfinţit să vă fie tuturor cald protector şi duios mijlocitor înaintea Tronului ceresc. Har, pace şi binecuvântare de la Dumnezeu!”. Părintele Emanuel îi urmează în demnitatea de stareţ părintelui Ghelasie Ţepeş, trecut în veşnicie la sfârşitul lunii noiembrie. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 659, Ultimul acces: 2026-06-21 05:57:30
|
Timp total: 0.03s...
[]:1