Enoriaşii din Avrig au fost asistenţii lui Moş Nicolae: peste 100 de copii vulnerabili au primit daruri[2020-12-08]de Ştefana TotorceaParohiile Avrig I şi II din judeţul Sibiu au organizat în perioada 15 noiembrie-6 decembrie campania filantropică „Bucurii de Sfântul Nicolae”. Peste 100 de copii din familii vulnerabile social au primit un cadou frumos ambalat cu hăinuţe, ghetuţe, dulciuri şi jucării. Parohiile au întocmit lista copiilor, iar enoriaşii au pregătit cadourile. Dintre cei peste 100 de copii, 28 sunt beneficiarii Asociaţiei „Heidi” din Şelimbăr, care le oferă sprijin terapeutic copiilor cu dizabilităţi. Organizatorii au declarat că singurul lor merit a fost că au pus în legătură copiii cu dăruitorii. „Credem cu tărie că bunătatea pe care vrem să o transmitem vine de undeva… şi cel mai sigur de la Sfântul Nicolae, model de bunătate prin excelenţă, sau, şi mai bine zis, de la Dumnezeu, Care se îngrijeşte de noi!”, a spus Părintele Ovidiu Stroe de la Parohia Avrig I. Foto credit: Mitropolia Ardealului Activităţile au fost organizate cu respectarea strictă a restricţiilor sanitare şi a regulilor de distanţare socială în pandemie. „Chiar dacă nu am reuşit să simţim îmbrăţisările fizice ale copiilor, căldura şi îmbrăţisările sufleteşti cu siguranţă le-am simţit”, au transmis cei doi organizatori, preoţii parohi Ovidiu Stroe şi Dumitru Nisipeanu. „Am realizat că emoţia, bunătatea şi iubirea nu pot fi îngrădite sau limitate de nicio restricţie omenească. Aceasta este minunea Sfântului Nicolae în fiecare an.” Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 668, Ultimul acces: 2026-06-21 14:33:50
|
Timp total: 0.09s...
[]:1