PS Sofronie: Femeia gârbovă, chipul omului căzut, suferind şi supus morţii. Vindecarea ei, izvor de speranţă[2020-12-07]de Sorin IoniţeReflectând la situaţia femeii suferinde, copleşită de asaltul duhurilor necurate, Episcopul Sofronie al Oradiei a spus că putem vedea în gârbovenia ei „chipul acestei lumi, chipul omului căzut, suferind şi supus morţii. În chipul femeii gârbove vedem lumea de astăzi, prizonieră atâtor neputinţe şi atâtor boli”. „Şi noi ne plângem de o molimă care bântuie de nici un an de zile, iar această femeie de optsprezece ani era supusă suferinţei. Domnul a eliberat-o. Aşa va elibera şi pe tot cel ce crede în El, ajutându-l şi dându-i putere să înfrângă greutăţile şi neputinţele, bolile şi necazurile din lumea şi din viaţa de aici; şi, bineînţeles, ne va ajuta prin Învierea Sa, să biruim şi noi moartea, înviindu-ne în ziua de apoi”. Părintele episcop a subliniat apoi că „nu putem decât să ne bucurăm de această scenă minunată a vindecării, căci ea se preface într-un veritabil izvor de speranţă pentru timpurile pe care acum le străbatem şi din care, prin credinţă, vom izbuti să ne salvăm cu ajutorul lui Dumnezeu”. PS Sofronie a slujit duminică, 06 decembrie 2020, în parohia ocrotită de Sfântul Ierarh Nicolae din comuna Sânnicolau Român, judeţul Bihor. În cadrul Liturghiei a fost oficiată şi o hirotonie. ©Episcopia Oradiei Vezi mai multe detalii pe site-ul oficial al Eparhiei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 657, Ultimul acces: 2026-06-24 20:04:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1