Episcopul Spaniei, de Sfântul Nicolae: Degeaba suntem credincioşi dacă nu avem roadele credinţei[2020-12-07]de Sorin IoniţePrin vindecarea femeii gârbove într-o zi de sâmbătă Mântuitorul le-a arătat oamenilor că „degeaba sunt credincioşi dacă nu au roadele credinţei, iar prima roadă este dragostea faţă de Dumnezeu şi de aproapele”, a subliniat duminică Episcopul Timotei al Spaniei şi Portugaliei. Ierarhul a slujit de Sfântul Nicolae în Catedrala din Madrid. Referindu-se la neputinţa femeii gârbove din Evanghelie, PS Timotei a semnalat că „astăzi foarte mulţi oameni au duh de neputinţă de rugăciune, nu se mai pot ruga”. Părintele episcop a spus că, de fapt, gârbovirea trupească era urmare a neputinţei sufleteşti, pentru că „de multe ori suferinţa sufletului se transmite şi trupului, afectează şi trupul”. „Femeia nu se putea îndrepta, nu putea privi cerul. Omul a fost creat, nu în patru picioare ca animalele, privind pământul, ci drept, cu posibilitatea de a privi înspre cer. Omul e făcut să stea vertical, să privească cerul, să se uite înspre Dumnezeu, căci de la El vine izbăvirea şi dezlegarea noastră. Hristos S-a făcut Om tocmai ca să dezlege legăturile cu care noi ne-am legat sau cu care diavolul ne-a legat, deoarece noi îl lăsăm să ne lege, prin patimi şi păcate”. În a doua parte a predicii, Episcopul Spaniei a vorbit despre viaţa Sfântului Ierarh Nicolae, mare făcător de minuni şi apărător al credinţei. Slujba s-a încheiat cu daruri de „Moş Nicolae” din partea Preasfinţitului Părinte Timotei pentru copiii care au participat la Liturghie. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 665, Ultimul acces: 2026-06-20 01:06:35
|
Timp total: 0.03s...
[]:1