Republica Moldova | Patru tone de alimente au fost colectate în Săptămâna de prevenire a risipei alimentare[2020-12-07]de Ştefana TotorceaLa finele lunii trecute, în Republica Moldova s-a desfăşurat prima campanie de prevenire a risipei alimentare. Aceasta a culminat cu o colectă de alimente organizată în două reţele de supermarketuri. S-au strâns patru tone de alimente, care vor fi distribuite persoanelor vulnerabile. Campania a fost desfăşurată de Banca de Alimente, prima instituţie de acest gen din Republica Moldova, care a fost iniţiată de Misiunea Socială Diaconia a Mitropoliei Basarabiei. În colecta din Săptămâna naţională de prevenire a risipei de alimente au fost implicaţi zeci de voluntari. Aceştia au oferit informaţii despre risipa alimentară unui număr de 9.000 de cumpărători. Dintre cei din urmă, câteva sute au donat patru tone de alimente pentru vârstnici, persoane cu dizabilităţi şi mame singure. „În această săptămână, pentru prima dată s-a discutat atât de mult despre problema risipei de alimente. Ne bucurăm că acest subiect a fost în agenda zilei a presei, agenţilor economici, persoanelor publice, tinerilor, părinţilor şi a copiilor, pentru că este o problemă ce ne priveşte pe fiecare”, a declarat Oleg Paraschiv, coordonator de proiect. „A fost un pas important spre conştientizarea problemei, iar implicarea atât în magazine, cât şi a agenţilor economici ne inspiră. Mulţumim tuturor pentru contribuţie şi pentru distribuirea mesajului nostru”, a adăugat el. În prima ediţie a Săptămânii naţionale de prevenire a risipei de alimente s-au implicat şi companii şi asociaţii de business. Iuliana Drăgălin, Secretar de Stat, Ministerul Economiei şi Infrastructurii din Republica Moldova, a declarat că proiectul, care a implicat şi o iniţiativă legislativă, are beneficii atât în plan social, cât şi din punct de vedere al protecţiei mediului. Producătorii şi distribuitorii care au stocuri de produse cu ambalaje deteriorate sau la limita scadenţei sunt invitaţi să contacteze Banca de Alimente. „Nu există producere fără «pierderi», noi am decis să transformăm acest termen în avantajul oamenilor care au nevoie de un sprijin şi de o masă caldă. Considerăm că e corect să donăm produsele noastre pentru a evita riscul ca ele să ajungă la gunoi”, a declarat Natalia Muşat de la producătorul de paste Cuca. „Indiferent de aspectul exterior al ambalajului, importantă este calitatea produsului propriu-zis. Am acceptat să fim partenerii acestui proiect şi încurajăm şi alţi agenţi economici să doneze, astfel vom reuşi să facem cât mai mulţi oameni fericiţi, să evităm consumul excesiv şi risipa”, a adăugat ea. Pentru donaţii Persoană de contact: Cornelia Melnic – Responsabil de relaţii cu donatorii Email: info@bancadealimente.md Telefon: +373(0)607 33 300 Site web: Bancadealimente.md Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 661, Ultimul acces: 2026-06-25 01:44:45
|
Timp total: 0.03s...
[]:1