Trei ani fără Regele Mihai: A fost pomenit la Curtea de Argeş şi la Săvârşin[2020-12-07]de Ştefana TotorceaPărintele Arhiepiscop Calinic al Argeşului şi Muscelului a oficiat sâmbătă slujba de pomenire a Regelui Mihai I al României la Catedrala din Curtea de Argeş. Familia Regală nu a putut participa la eveniment, dar a organizat la reşedinţa din Săvârşin o comemorare privată oficiată de Părintele Călin Mădăluţă, parohul local. Pandemia de coronavirus a făcut ca de la slujba oficiată la Curtea de Argeş să lipsească şi românii care veneau de obicei din toate zonele ţării special pentru acest moment. Însă, atât Familia Regală, cât şi românii s-au putut întâlni în rugăciune. Regele a fost pomenit la slujbe, iar Părintele Călin Mădăluţă, parohul din Săvârşin, a oficiat, la invitaţia Familiei Regale, o slujbă în aer liber la reşedinţa din localitate. „La Săvârşin a fost o zi de decembrie caldă şi cu soare strălucitor, exact precum a fost, acum trei ani, ziua înmormântării suveranului. Veşnică pomenirea Lui!”, a scris Familia Regală pe Facebook. Foto credit: Facebook / Familia Regală a României Regele Mihai a plecat la Domnul în data de 5 decembrie 2017, la reşedinţa din Elveţia. Avea vârsta de 96 de ani. În 16 decembrie 2017 a fost înmormântat în Noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală din Curtea de Argeş. România a organizat funeralii naţionale, care le-au permis românilor să-şi manifeste afecţiunea şi să-şi ia rămas bun de la suveran. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 713, Ultimul acces: 2026-06-21 03:01:40
|
Timp total: 0.03s...
[]:1