IPS Petru: Înainte de a primi Cuvântul lui Dumnezeu în trupul ei, Fecioara Maria s-a pregătit primindu-L în inimă[2020-12-07]de Ştefana TotorceaPărintele Mitropolit Petru a oficiat vineri, la Chişinău, Sfânta Liturghie de sărbătoarea Intrării Maicii Domnului în Biserică după calendarul iulian nerevizuit. „Fecioara Maria din pruncie s-a pregătit (…) a purta pe Cuvântul lui Dumnezeu în trup, învăţând din Sfintele Scripturi pentru a avea mai întâi Cuvântul în inimă”, a spus ierarhul. Mitropolitul Basarabiei a precizat că, alături de Fecioară, în templu era Arhanghelul Gavriil, care o hrănea cu pâine îngerească (la fel cum au fost hrăniţi Ilie, Daniel şi Ioan Botezătorul) şi îi descifra tainele Sfintei Scripturi. El a reamintit că sărbătoarea Intrării Maicii Domnului în Biserică este întemeiată mai mult pe Tradiţia Bisericii decât pe Sfânta Scriptură, dar a menţionat şi argumentul găsit în Scriptură de Sfântul Maxim Mărturisitorul. Sfântul spunea că Psalmul 44 (“Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta”) învaţă despre aşezarea Maicii Domnului în dreapta altarului, la dreapta lui Dumnezeu în Sfânta Sfintelor. În acelaşi psalm, versetul „Aduce-se-vor Împăratului fecioare, în urma ei, prietenele ei se vor aduce ţie” anticipează bucuria primirii Maicii Domnului în Templul din Ierusalim, a adăugat ierarhul. Sfântul Grigore de Nyssa menţiona că Intrarea Maicii Domnului în Biserică se sărbătorea dinainte de secolul al IV-lea, iar mărturii similare avem şi de la Sfântul Andrei Criteanul, Sfinţii Gherman şi Tarasie. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 659, Ultimul acces: 2026-06-21 08:30:44
|
Timp total: 0.09s...
[]:1