Să ne ferim de formalism, răutate şi făţărnicie: PS Timotei Prahoveanul - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Să ne ferim de formalism, răutate şi făţărnicie: PS Timotei Prahoveanul

[2020-12-07]
de Iulian Dumitraşcu

Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul a afirmat în Duminica a 27-a după Rusalii că Evanghelia rânduită spre citire „ne îndeamnă să ne ferim de starea aceasta de formalism, de răutate şi de făţărnicie”.
„Dacă avem ceva de spus, să spunem întotdeauna persoanei în cauză, nu să vorbim pe la colţuri. Nu indirect, nu lovind în unii şi în alţii, după cum constatăm că tot mai des se întâmplă”, a subliniat Preasfinţia Sa.
Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor a oficiat duminică Sfânta Liturghie în Catedrala Patriarhală din Capitală.
La predică, a făcut o paralelă între atitudinea mai marelui sinagogii şi atitudinea Mântuitorului Iisus Hristos, consemnate în pasajul biblic ce prezintă tămăduirea femeii gârbove.
„Mai marele sinagogii îi reprezintă pe oamenii cu suflet mic, pe cei care nu se pot bucura decât de propriile realizări. Niciodată nu vor observa şi nu se vor bucura de împlinirile altora”.
„Constatăm adeseori cât de mici suntem la suflet şi acest lucru, lipsa bucuriei pentru bucuria altora, înseamnă de fapt un drum lung până la întâlnirea noastră cu Dumnezeu”.
„Dacă nu ne vom schimba, rămânem asemenea mai marelui sinagogii căruia Mântuitorul i-a spus: Făţarnicilor!… (Luca 13:15)”, a atras atenţia PS Timotei Prahoveanul.
„Niciodată ziua de odihnă nu ne împiedică să facem bine celor bolnavi, singuri, pe care nu-i mai iubeşte nimeni”, a adăugat ierarhul.
Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu
Episcopul a mai spus că atitudinea Mântuitorului faţă de femeia gârbovă corespunde cu atitudinea Domnului „faţă de toţi cei care Îi cer milostivirea”.
„Ei primesc binefacerile cele bogate ale lui Dumnezeu în Biserica pe care El a întemeiat-o şi o conduce”.
Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor a numit-o pe femeia gârbovă un „model pentru noi” şi a argumentat:
„Câţi dintre oamenii sănătoşi, câţi dintre cei tineri sau chiar în vârstă, fără suferinţă, nu caută pretexte pentru a rămâne acasă într-o zi de sărbătoare?”.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 629, Ultimul acces: 2026-06-21 13:21:52