Hramul Catedralei din Oradea, al Eparhiei şi primirea treptelor minore - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Hramul Catedralei din Oradea, al Eparhiei şi primirea treptelor minore

[2020-12-08]
În data de 6 Decembrie 2020, de sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae de la Mira Liciei, seminariştii orădeni, însoţiţi de echipa de formatori s-au bucurat de primirea diverselor trepte specifice anilor formativi ai seminarului, necesari de parcurs în drumul spre Sfânta preoţie.

Astfel, seminariştilor din anul I li s-a acordat dreptul de a purta ţinuta clericală împreună cu reverenda care reprezintă mormântul, moartea omului vechi venit din lume şi renaşterea noului om în Cristos. Cei din anul al II-lea, conform itinerariului formativ, şi-au depus cererea, exprimându-şi dorinţa liberă de continuare a drumului spre calea diaconatului şi a Sfintei Preoţii, această cerere reprezentând o istorisire a vieţii personale şi a parcursului propriu care i-a adus pe acest drum, pe calea desăvârşirii misiunii divine. În continuare, au urmat seminariştii din anii III şi IV, care au primit treptele caracteristice clerului minor, fiind ridicaţi la treapta de lectori, respectiv de ipodiaconi. Aceştia au primit dreptul, dar şi datoria şi responsabilitatea, de a-şi exercita misiunea de apostolat activ şi slujire a aproapelui, prin rostirea Cuvântului divin provenit din Sfintele Scripturi, respectiv ajutarea preotului la slujirea altarului în cadrul Sfintelor Liturghii şi a celorlalte celebrări cultuale.
Alături de comunitatea seminarului orădean s-au bucurat şi credincioşii care au participat la Liturghia arhierească celebrată cu ocazia hramului Catedralei „Sfântul Nicolae”, aceştia având ocazia de a se înălţa spiritual prin ascultarea coralei Schola Cantorum dirijate de maestrul Radu Ioan Mureşan, cât şi prin predica Preasfinţiei Sale, Virgil Bercea, Episcop de Oradea, în care a amintit despre faptul că seminariştii sunt tineri care s-au înscris pe acest drum pentru a-l urma pe Cristos, iar astăzi mai mult decât de obicei, aceştia l-au simţit pe Cristos alături de ei într-un moment atât de special şi de înălţător. În concluzie, ne bucurăm nespus de mult că am putut fi parte din acest frumos şi emoţionant eveniment în ciuda faptului că lumea este cuprinsă de această cumplită pandemie. Ne încredinţăm acum Maicii Sfinte şi pruncului Isus din Bethleem şi trăim cu speranţa ca şi pe viitor să retrăim frumoasele momente de astăzi alături de cei dragi. (redacţia SeminarOradea.ro)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 684, Ultimul acces: 2026-06-20 22:11:55