Adeziune în timp de pandemie, în parohia „Adormirea Maicii Domnului”[2020-12-08]PS Iosif Păuleţ a prezidat, duminică, 6 decembrie 2020, la ora 16:00, sfânta şi dumnezeiasca Liturghie în Catedrala romano-catolică „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi, în cadrul căreia a avut loc şi depunerea adeziunii la Acţiunea Catolică în parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Iaşi. Chiar şi în contextul pandemiei, 16 copii, 45 de tineri şi 17 adulţi au dorit să îşi reînnoiască angajamentul lor de a sluji şi de a se implica în viaţa Bisericii şi a societăţii. Tot cu această ocazie s-au alăturat marii familii a Acţiunii Catolice alţi 5 copii, 8 tineri şi 2 adulţi care au depus adeziunea pentru prima oară.Împreună cu PS Iosif au concelebrat şi pr. Paul Budău, parohul comunităţii, pr. Iosif-Claudiu Doboş, asistent spiritual la sectorul de tineri, pr. Gabriel-Cătălin Păuleţ, asistent spiritual la sectorul de copii, şi pr. Fabian Doboş, capelan universitar. Omilia a fost ţinută de pr. Robert Râtan, asistent spiritual parohial la sectorul adulţi. Dânsul i-a încurajat pe membrii AC să fie dependenţi de Isus şi să înveţe la şcoala Sa. O mică trupă de tineri a dat o notă aparte acestei sărbători prin faptul că au animat şi susţinut cântările de la Sfânta Liturghie. Chiar dacă aceste timpuri au cerut ca evenimentul să se realizeze cu respectarea normelor şi cu păstrarea distanţării fizice, sufletele membrilor au fost mai apropiate ca niciodată, iar în aerul din catedrală plutea o miros de sărbătoare. La sfârşitul ceremoniei, Preasfinţitul Iosif Păuleţ i-a felicitat pe cei care au depus adeziunea şi i-a încurajat să înainteze în larg şi să aibă curajul viitorului. „Vă îndemn”, a mai spus Preasfinţitul, „să înaintaţi cu mult curaj pe drumul credinţei, să deschideţi noi orizonturi de speranţă şi să întăriţi pe cei mai slabi cu gesturile voastre concrete de caritate”. Îi suntem recunoscători lui Dumnezeu pentru darul Acţiunii Catolice şi pentru că am avut posibilitatea de a reînnoi dorinţa de a ieşi din anonimat şi de a ne implica în viaţa comunităţii. Fie ca sărbătoarea adeziunii să fie un nou început pentru fiecare membru sau simpatizant, în dorinţa de a răspunde cât mai fidel chemării lui Cristos, cu inima plină de curaj şi speranţa că toate le putem în cel care ne întăreşte! (Ana-Maria Tălmăcel, responsabil parohial sectorul tineri, pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 661, Ultimul acces: 2026-06-24 20:33:53
|
Timp total: 0.03s...
[]:1