Solemnitatea Neprihănitei Zămisliri la Catedrala Sf. Iosif - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Solemnitatea Neprihănitei Zămisliri la Catedrala Sf. Iosif

[2020-12-09]
Sfânta Fecioară Maria Neprihănit Zămislită este patroana Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucureşti. În solemnitatea Neprihănitei Zămisliri (8 decembrie) Sfânta Liturghie solemnă a fost prezidată în Catedrala Sf. Iosif de către ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti. Au concelebrat ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit emerit de Bucureşti şi preoţii Catedralei.

ÎPS Aurel Percă a remarcat că Sfânta Liturghie din această solemnitate este şi un prilej de a aduce mulţumire lui Dumnezeu pentru darul episcopatului, deoarece pentru toţi cei trei Episcopi ai Arhidiecezei de Bucureşti este ziua consacrării episcopale: pentru ÎPS Ioan Robu, în 1984; pentru ÎPS Aurel Percă, în 1999; pentru PS Cornel Damian, în 2003. „Astăzi, Biserica a admirat frumuseţea Mamei noastre cereşti şi i-am mulţumit lui Dumnezeu pentru că ne-a dat-o ca Mamă a Fiului său şi mamă a noastră, a tuturor”, a spus ÎPS Aurel Percă la predică, amintind că încă de la întemeierea Bisericii Sfânta Fecioară Maria a fost cinstită de creştini. Arhiepiscopul de Bucureşti a rememorat momentul proclamării dogmei Neprihănitei Zămisliri de către Papa Pius al IX-lea, pe 8 decembrie 1854.
La finalul Sfintei Liturghii, ÎPS Aurel Percă a anunţat începerea Anul Jubiliar al Sfântului Iosif, declarat de Papa Francisc în Solemnitatea Neprihănitei Zămisliri, care va ţine până la data de 8 decembrie 2021. Anul Jubiliar al Sfântului Iosif marchează a 150-a aniversare a proclamării Sfântului Iosif ca Patron al Bisericii Universale.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 680, Ultimul acces: 2026-06-22 11:31:08