Solemnitatea Neprihănitei Zămisliri la Catedrala Sf. Iosif[2020-12-09]Sfânta Fecioară Maria Neprihănit Zămislită este patroana Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucureşti. În solemnitatea Neprihănitei Zămisliri (8 decembrie) Sfânta Liturghie solemnă a fost prezidată în Catedrala Sf. Iosif de către ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti. Au concelebrat ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit emerit de Bucureşti şi preoţii Catedralei.ÎPS Aurel Percă a remarcat că Sfânta Liturghie din această solemnitate este şi un prilej de a aduce mulţumire lui Dumnezeu pentru darul episcopatului, deoarece pentru toţi cei trei Episcopi ai Arhidiecezei de Bucureşti este ziua consacrării episcopale: pentru ÎPS Ioan Robu, în 1984; pentru ÎPS Aurel Percă, în 1999; pentru PS Cornel Damian, în 2003. „Astăzi, Biserica a admirat frumuseţea Mamei noastre cereşti şi i-am mulţumit lui Dumnezeu pentru că ne-a dat-o ca Mamă a Fiului său şi mamă a noastră, a tuturor”, a spus ÎPS Aurel Percă la predică, amintind că încă de la întemeierea Bisericii Sfânta Fecioară Maria a fost cinstită de creştini. Arhiepiscopul de Bucureşti a rememorat momentul proclamării dogmei Neprihănitei Zămisliri de către Papa Pius al IX-lea, pe 8 decembrie 1854. La finalul Sfintei Liturghii, ÎPS Aurel Percă a anunţat începerea Anul Jubiliar al Sfântului Iosif, declarat de Papa Francisc în Solemnitatea Neprihănitei Zămisliri, care va ţine până la data de 8 decembrie 2021. Anul Jubiliar al Sfântului Iosif marchează a 150-a aniversare a proclamării Sfântului Iosif ca Patron al Bisericii Universale. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 680, Ultimul acces: 2026-06-22 11:31:08
|
Timp total: 0.03s...
[]:1