Zi de bucurie şi speranţă la Roma în cinstea Sfintei Fecioare Maria - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Zi de bucurie şi speranţă la Roma în cinstea Sfintei Fecioare Maria

[2020-12-10]
În sărbătoarea Neprihănitei Zămisliri, marţi, 8 decembrie 2020, comunitatea românilor catolici din Roma şi-a sărbătorit hramul în Bazilica „San Vitale”. Sfântă Liturghie a fost celebrată la ora 16:00 şi prezidată de către Mons. Ionuţ Strejac. Între mai multe reprize de ploi, soare, dar şi un curcubeu, sub umbrela pandemiei şi a restricţiilor, cu un număr redus de credincioşi, Sfânta Fecioară Maria a fost motiv de bucurie şi speranţă pentru aceste timpuri dificile pe care le trăim cu toţii.

Această bucurie – a explicat Mons. Paul Butnaru la predică – provine din faptul că Maria a fost aleasă din veşnicie de către Dumnezeu ca să fie mama lui Isus. Iar această alegere se descoperă în integritatea spirituală a Mariei: „Iată slujitoarea Domnului, fie mie după cuvântul tău”. Dacă în maternitatea naturală fiul este cel care se aseamănă mamei, în maternitatea spirituală mama se aseamănă fiului. Această asemănare este cea care ne aduce o nouă speranţă: în zămislirea sa, Maria a primit binecuvântare de la Domnul şi milostivire de la Dumnezeu, mântuitorul său. Binecuvântarea Mariei reprezintă speranţa noastră că Dumnezeu îşi îndeplineşte întotdeauna promisiunile. Chiar şi în acest timp istoric pe care îl trăim.
Înainte de binecuvântarea solemnă, noi, preoţii, am rostit rugăciunea de consacrare a Papei Francisc către Neprihănita Zămislire. Prin această rugăciune am reînnoit Da-ul nostru spus lui Dumnezeu, şi ne-am re-angajat la o slujire sinceră a poporului ce ne-a fost încredinţat spre păstorire. La final, părintele paroh Isidor Iacovici a mulţumit din inimă tuturor celor care au fost prezenţi fizic sau în rugăciune de la distanţă. A transmis apoi şi salutul ambasadorilor români: Excelenţa Sa Liviu-Petru Zăpîrţan, ambasadorul României pe lângă Sfântul Scaun, şi Excelenţa Sa George Gabriel Bologan, ambasadorul României în Italia. Părintele Isidor şi-a încheiat mulţumirea cu un gând de încurajare şi de susţinere a comunităţii.
Sărbătoarea a fost colorată şi de prezenţa la concelebrare a unui grup de preoţi studenţi români şi străini, dar şi preoţi din pastoraţie. Printre ei a fost prezent şi Mons. Pierpaolo Felicolo, responsabil cu Oficiul pentru Emigranţi din cadrul Vicariatului de Roma. O, Fecioară, prin binecuvântarea ta este binecuvântată întreaga natură! (pr. Emilian Jitaru pentru Ercis.ro)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 666, Ultimul acces: 2026-06-19 23:08:14