Episcopii din Spania: Post şi rugăciune împotriva legalizării eutanasiei în Spania[2020-12-12]Episcopii catolici din Spania au cerut vineri o zi de post şi rugăciune înainte de preconizata aprobare a unui proiect de lege pentru legalizarea eutanasiei şi a sinuciderii asistate în această ţară. Într-un mesaj din 11 decembrie, Conferinţa Episcopilor Spanioli le-a cerut catolicilor din Spania să ţină o zi de rugăciune şi de post miercuri, 16 decembrie, „cerându-i Domnului să inspire legi care respectă şi promovează îngrijirea vieţii umane”. Congresul Deputaţilor, camera inferioară a corpului legislativ al Spaniei, va vota în curând privitor la un proiect de lege, introdus în ianuarie, care urmăreşte să legalizeze atât eutanasierea, cât şi sinuciderea asistată. Dacă proiectul de lege va fi adoptat conform aşteptărilor, acesta va ajunge la Senatul Spaniei, înainte de a reveni la Congresul Deputaţilor pentru aprobarea finală.Episcopii şi-au exprimat îngrijorarea privitor la „maniera suspect de accelerată” în care proiectul de lege a fost introdus şi transmis în parlament în timpul pandemiei, argumentând că procesul nu a inclus „ascultarea sau dialogul public”. Numind eutanasierea „eşecul” de a respecta darul vieţii, Episcopii spun că proiectul de lege, dacă va fi adoptat, va declanşa „o ruptură morală; o schimbare a obiectivelor statului: de la apărarea vieţii la răspunderea pentru provocarea morţii”. Prelaţii au cerut promovarea îngrijirii paliative pentru a ajuta prin însoţire persoanele care se confruntă cu boli grave. „Această îngrijire cuprinzătoare ameliorează durerea, mângâie şi oferă speranţă care vine din credinţă şi dă sens vieţii umane, chiar şi în suferinţă şi vulnerabilitate”, au scris ei. În declaraţia lor, Episcopii citează şi documentul „Samaritanus bonus”, publicat de Congregaţia pentru Doctrina Credinţei în septembrie a.c. „Acest text luminează reflecţia şi judecata morală asupra acestui tip de legislaţie”, au spus ei. Episcopii au indicat spre ţările în care eutanasierea a fost deja legalizată, argumentând că a fost folosită pentru a-i elimina pe cei mai slabi membri ai societăţii. „Pandemia a dezvăluit fragilitatea vieţii şi a declanşat o cerere de îngrijire, concomitent cu indignarea faţă de excluderea îngrijirii persoanelor în vârstă. A crescut conştientizarea faptului că încetarea vieţii nu poate fi soluţia pentru abordarea unei probleme umane”, au afirmat ei. „Cu Papa spunem: ‘Eutanasierea şi sinuciderea asistată sunt o înfrângere pentru toţi. Răspunsul la care suntem chemaţi este să nu îi abandonăm niciodată pe cei care suferă, să nu renunţăm niciodată, ci să îi îngrijim şi să îi iubim, pentru a le da speranţă'”, au continuat Episcopii. „Vă invităm să răspundeţi la această chemare cu rugăciune, atenţie şi mărturie publică, pentru un angajament personal şi instituţional în favoarea vieţii şi pentru o moarte autentic bună, însoţită şi cu speranţă.” Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 726, Ultimul acces: 2026-06-24 23:04:06
|
Timp total: 0.18s...
[]:1