Ornamente în bradul de la Vatican făcute de oameni ai străzii[2020-12-12]Ajungând la o înălţime de aproape 30 de metri, bradul de Crăciun din Piaţa San Pietro este împodobit în acest an cu ornamente din lemn realizate manual de către persoane fără adăpost, precum şi de copii şi de alţi adulţi. Înainte de ceremonia de aprindere a luminilor din bradul de Crăciun, pe 11 decembrie, Papa Francisc a spus că doreşte ca bradul Crăciun şi ieslea din Piaţă să fie „un semn al speranţei” într-un an marcat de pandemia de coronavirus. „Bradul şi ieslea ajută la crearea atmosferei de Crăciun, pentru a trăi cu credinţă misterul Naşterii Mântuitorului”, a spus el. „La iesle, totul vorbeşte despre ‘sărăcia bună’, sărăcia evanghelică, aceea care ne face fericiţi: contemplând Sfânta Familie şi diferitele personaje, suntem atraşi de umilinţa lor dezarmantă.”Molidul masiv din Piaţa San Pietro este un cadou din Slovenia, ţară est-europeană cu o populaţie de două milioane de oameni, care a donat, de asemenea, 40 de brazi mai mici pentru a fi aşezaţi în birourile din Vatican. Jakob Štunf, ambasadorul Sloveniei la Sfântul Scaun, a declarat pentru EWTN News că Slovenia sponsorizează şi o masă de Crăciun la adăpostul oamenilor străzii de lângă Vatican. „Am decis să oferim şi un brad special structurii pentru persoanele fără adăpost, aflat lângă Piaţa San Pietro. Le vom oferi şi o masă specială în ziua respectivă, astfel încât să putem exprima şi legătura noastră cu ei în acest mod”, a spus ambasadorul. Persoanele fără adăpost au fost implicate în realizarea unor ornamente pentru pomul de Crăciun Vatican, potrivit Sabinei Šegula, florăreasă şi decoratoare în Vatican. Šegula a ajutat la instruirea a 400 de oameni care au realizarat ornamentele din acest an din paie şi lemn – instruirea s-a făcut prin video, din cauza pandemiei. Ea a spus că majoritatea ornamentelor au fost făcute de oameni din Slovenia, inclusiv de câţiva copii mici, dar persoanele fără adăpost din Roma şi Slovenia au fost, de asemenea, implicate în lucrul manual. „Le-au plăcut foarte mult atelierele lor, aşa că şi-au făcut propriile modele”, a spus Šegula pentru EWTN. „Şi acesta a fost obiectivul principal – să aducem, de asemenea, bucurie şi spiritul de Crăciun în adăpostul oamenilor străzii din Roma”, a spus ea. Slovenia a donat bradul de Crăciun ca simbol al recunoştinţei pentru sprijinul Vaticanului faţă de mişcarea de independenţă a ţării, la 30 de ani de la câştigarea independenţei Sloveniei faţă de Iugoslavia. „Papa Ioan Paul al II-lea a înţeles foarte bine situaţia din acea perioadă, ce se întâmpla, nu numai în Slovenia sau Iugoslavia la acea vreme, ci şi în Europa. Aşa că a înţeles marile schimbări care se petreceau şi era cu adevărat personal, foarte implicat în proces”, a spus Štunf. „Slovenia este de fapt recunoscută drept una dintre cele mai verzi ţări din lume… Mai mult de 60% din teritoriul sloven este acoperit de păduri”, a spus el, adăugând că acest brad ar putea fi considerat un cadou din „inima verde a Europei”. Bradul din pădurile Kočevje are 75 de ani, cântăreşte 70 de tone şi este înalt de 30 de metri. Luminile de pe el au fost aprinse pe 11 decembrie, într-o ceremonie condusă de Cardinalul Giuseppe Bertello şi Episcopul Fernando Vérgez Alzaga, preşedinte şi, respectiv, secretar general al Guvernatoratului Vaticanului. La ceremonie a fost dezvelită şi ieslea din acest an. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 739, Ultimul acces: 2026-06-23 19:20:17
|
Timp total: 0.03s...
[]:1