PS Claudiu: Toţi cei care participă la Liturghie, participă la banchetul lui Dumnezeu[2020-12-13]PS Claudiu PopÎn Duminica a XXVIII-a după Rusalii (a Celor poftiţi la cină), 13 decembrie 2020, Sfânta Liturghie Arhierească din Catedrala „Sfânta Treime” din Blaj a fost celebrată începând cu ora 08:45 de către Preasfinţia Sa Claudiu, Episcopul Curiei Arhiepiscopiei Majore, fiind transmisă în direct de TVR3 şi online pe canalul YouTube Radio Blaj Online TV. Preasfinţia Sa Claudiu a evidenţiat că toţi cei care participă la Sfânta Liturghie participă la banchetul lui Dumnezeu. Este extrem de important să fim prezenţi la acest banchet ceresc în fiecare duminică sau sărbătoare, acesta fiind un banchet la care suntem cu toţii invitaţi, totul este pregătit, nu avem nimic de plătit, ci totul este dar. Preasfinţia Sa a amintit că încă din Vechiul Testament observăm tematica banchetului la care suntem invitaţi în mod continuu, dar pe care îl refuzăm, această tematică începând din grădina Raiului. Iniţial ne regăsim în faţa unui banchet desăvârşit, cu totul la dispoziţie, iar Adam şi Eva erau oaspeţi de seamă. Dar, din clipa când ei îşi întorc urechea de la Dumnezeu înspre cel Rău, apare o fractură. Din acel moment putem observa două tipologii ale aceluiaşi banchet. Dumnezeu oferă totul, iar omul alege să ignore poruncile Domnului şi să ia cu forţa ceea ce nu îi aparţine. Atunci când omul alege să consume fructul interzis, chiar dacă Dumnezeu îi avertizase că acest act va conduce la moarte, banchetul desăvârşit se transformă într-un oribil banchet. Omul de-a lungul istoriei intră în această logică de nenumărate ori, iar în Biblie avem multe exemple de acest fel. Vedem şi în Evanghelia de astăzi cum omul nu este obişnuit să gândească în termen de dar ci de posesie. Invitaţii răspund Împăratului: „am luat un pământ, am luat cinci perechi de boi, mi-am luat femeie şi nu pot să vin la banchetul tău”, toate răspunsurile punând accentul pe posesie. Dar cât de frumos ar fi dacă invitaţii ar lăsa spaţiu lui Dumnezeu, dacă ar deschide aceste posesii către Dumnezeu? Tot ceea ce avem în această lume, calităţile, abilităţile şi obiecte noastre sunt un dar de la Dumnezeu, dar noi ne gândim că toate acestea sunt ale noastre. Trebuie să ne debarasăm de această logică să încercăm să le vedem toate aşa cum sunt, ca pe un dar şi să încercăm să nu ne ataşăm de ceea ce avem acum pentru a nu ne îndepărta de ceea ce contează cu adevărat: viaţa veşnică. La finalul cuvântului de învăţătură, Preasfinţitul Claudiu a subliniat că adevăratul banchet este cel din Împărăţia cerurilor şi adevăratul dar pe care Dumnezeu ni-L face, este Isus venit ca prunc într-o iesle din Betleem pentru noi toţi. (Biroul de presă al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 741, Ultimul acces: 2026-06-21 08:00:14
|
Timp total: 0.03s...
[]:1