PS Varlaam Ploieşteanul i-a pomenit la Mănăstirea Sihăstria pe duhovnicii din „Grădina cu sfinţi” - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

PS Varlaam Ploieşteanul i-a pomenit la Mănăstirea Sihăstria pe duhovnicii din „Grădina cu sfinţi”

[2020-12-06]
de Iulian Dumitraşcu

Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul a oficiat sâmbătă o slujbă de pomenire la Mănăstirea Sihăstria pentru duhovnicii din „Grădina cu sfinţi”: Arhim. Cleopa Ilie, Arhim. Ioanichie Bălan şi Ierom. Paisie Olaru.
La aceeaşi slujbă, Episcopul vicar patriarhal s-a rugat pentru sufletul stareţului Victorin Oanele, trecut la Domnul în anul 2014, şi al arhim. Vartolomeu Florea, pictorul Mănăstirii Sihăstria, trecut la cele veşnice în anul 2018.
Slujba parastasului a fost precedată de Sfânta Liturghie.
PS Varlaam Ploieşteanul a vorbit în cuvântul său despre scopul vieţii creştine.
„Anul acesta, ziua pomenirii acestor trei mari duhovnici şi îndrumători duhovniceşti s-a făcut în ziua pomenirii unuia dintre marii părinţi ai vieţii de chinovie, Sfântul Sava cel Sfinţit din pustiul Palestinei. Evanghelia care se citeşte la pomenirea acestui sfânt şi la pomenirea celor trei mari duhovnici ai Mănăstirii Sihăstria formează o unitate extraordinară şi se întâmplă o dată la şapte ani”.
„Mântuitorul descoperă ucenicilor că nimeni nu cunoaşte pe Fiul decât Tatăl şi nimeni nu cunoaşte pe Tatăl decât Fiul. Scopul vieţii noastre creştine pe acest pământ este de a îl descoperi, de a îl întâlni şi de a trăi în comuniune cu Dumnezeu”, a afirmat Preasfinţia Sa.
Pomenirea părinţilor de la Sihăstria se face în fiecare an, în prima sâmbătă din luna decembrie.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 1138, Ultimul acces: 2026-06-21 03:04:10