Arhiepiscopia Sucevei lansează „Banca de ce (n)-ai nevoie”, program de voluntariat şi responsabilitate socială[2020-12-04]de Ştefana TotorceaSectorul Educaţional-Teologic al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava au lansat vineri programul de voluntariat şi responsabilitate socială Banca de ce (n)-ai nevoie. Scopul proiectului este de a sprijini persoanele şi familiile vulnerabile cu resurse din comunitate. Astfel, echipe de voluntari vor colecta, stoca şi redistribui produsele donate de cei care au mai mult: alimente, haine, produse de igienă şi curăţenie, rechizite, mobilă, obiecte casnice. Vor fi încheiate parteneriate cu instituţii, organizaţii nonguvernamentale, grupuri de iniţiativă locale şi regionale, dar şi cu societăţi comerciale. Cele din urmă vor putea să sprijine prin programele proprii de responsabilitate socială. Echipele vor funcţiona în parohii şi şcoli şi vor fi formate din preoţi, profesori, copii şi tineri, asistenţi sociali, reprezentanţi ai autorităţilor locale, membri ai unor organizaţii ale societăţii civile, oameni de presă, reprezentanţi ai consiliilor şi comitetelor parohiale, voluntari. Fiecare echipă va amenaja un spaţiu de depozitare accesibil în condiţii de siguranţă pandemică şi de discreţie socială, unde oamenii pot dona ceea ce le prisoseşte sau ceea ce achiziţionează în scop caritabil. Biserica vine în mod discret şi neinvaziv în întâmpinarea vulnerabilităţilor din societate, anunţă iniţiatorii, iar „şcoala nu poate să rămână în afara acestui proces, dovedindu-se de fiecare dată un autentic şi activ partener de inovaţie socială pentru Biserică”. „Recomandăm (…) conştientizarea tuturor că un act de generozitate de acest fel presupune (…) înţelegerea faptului că cele ce ne prisosesc, cel mai adesea, se irosesc şi e nevoie de mai multă chibzuinţă şi discernământ atunci când vorbim de consum şi de ceea ce ne este necesar vieţii”, scrie în documentul de prezentare a proiectului. „Binele se cere a fi făcut cu multă grijă pentru sufletul celui de lângă noi, pentru a nu adânci şi mai tare rănile neputinţei/suferinţei; sărbătorile, mai cu seamă, pot deveni un prilej de reconectare cu valorile netrecătoare ale Bisericii, între acestea, cea dintâi fiind iubirea semenilor”. Daniela Ceredeev, Inspector şcolar de Religie pentru judeţul Suceava şi profesor decorat de Preşedintele României, este unul din autorii proiectului. În activitatea de la catedră şi din comunitate, ea pune accentul în mod deosebit pe activităţile de voluntariat. „Voluntariatul mi se pare a fi cea mai completă şi complexă expresie a altruismului. E transpunerea în fapt a preceptului biblic despre iubirea aproapelui”, a declarat ea într-un interviu acordat Basilica.ro. Pentru a monitoriza impactul la nivel de eparhie, iniţiatorii roagă echipele să se înscrie online în program. Studiile arată că o cincime din copiii din mediul rural nu se consideră fericiţi. Unul din zece copii se duce seara flămând la culcare. Vârstnicii sunt şi ei afectaţi de probleme sociale, iar un român din trei este expus riscului de sărăcie şi excluziune socială. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 636, Ultimul acces: 2026-06-21 12:07:03
|
Timp total: 0.03s...
[]:1