Episcopul vicar Benedict Bistriţeanul a sfinţit monumentul eroilor naţionali din Târlişua - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Episcopul vicar Benedict Bistriţeanul a sfinţit monumentul eroilor naţionali din Târlişua

[2020-12-04]
de Gheorghe Anghel

Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Clujului a sfinţit marţi monumentul eroilor români din Târlişua, judeţul Bistriţa-Năsăud. Slujba de sfinţire a fost precedată de Te Deum-ul dedicat Zilei Naţionale a României.
Monumentul din comuna bistriţeană a fost construit în cinstea soldaţilor români din localitate, căzuţi pe câmpul de luptă în Primul şi al Doilea Război Mondial.
Ansamblul statutar a fost amplasat în faţa Bibliotecii comunale „Liviu Rebreanu” şi a Căminul Cultural din Târlişua, locul de naştere al scriitorului Liviu Rebreanu.
„Pe lângă cele două simboluri importante, Stema României şi soldatul anonim, deasupra monumentului, stă de veghe o cruce. Să nu uităm esenţa, credinţa şi pentru a ne aminti de un vers important al imnului nostru: „Preoţi, cu crucea-n frunte! Căci oastea e creştină/Deviza-i libertate şi scopul ei preasfânt”, a spus preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, Emil Radu Moldovan.
Evenimentul a avut loc în format restrâns, în prezenţa autorităţilor administraţiei publice locale şi judeţene, cu respectarea măsurilor igienico-sanitare prevăzute în reglementările aflate în vigoare, la nivel naţional, privind prevenirea şi limitarea răspândirii coronavirusului.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 671, Ultimul acces: 2026-06-23 03:35:06