Episcopul vicar Benedict Bistriţeanul a sfinţit monumentul eroilor naţionali din Târlişua[2020-12-04]de Gheorghe AnghelEpiscopul vicar al Arhiepiscopiei Clujului a sfinţit marţi monumentul eroilor români din Târlişua, judeţul Bistriţa-Năsăud. Slujba de sfinţire a fost precedată de Te Deum-ul dedicat Zilei Naţionale a României. Monumentul din comuna bistriţeană a fost construit în cinstea soldaţilor români din localitate, căzuţi pe câmpul de luptă în Primul şi al Doilea Război Mondial. Ansamblul statutar a fost amplasat în faţa Bibliotecii comunale „Liviu Rebreanu” şi a Căminul Cultural din Târlişua, locul de naştere al scriitorului Liviu Rebreanu. „Pe lângă cele două simboluri importante, Stema României şi soldatul anonim, deasupra monumentului, stă de veghe o cruce. Să nu uităm esenţa, credinţa şi pentru a ne aminti de un vers important al imnului nostru: „Preoţi, cu crucea-n frunte! Căci oastea e creştină/Deviza-i libertate şi scopul ei preasfânt”, a spus preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, Emil Radu Moldovan. Evenimentul a avut loc în format restrâns, în prezenţa autorităţilor administraţiei publice locale şi judeţene, cu respectarea măsurilor igienico-sanitare prevăzute în reglementările aflate în vigoare, la nivel naţional, privind prevenirea şi limitarea răspândirii coronavirusului. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 671, Ultimul acces: 2026-06-23 03:35:06
|
Timp total: 0.18s...
[]:1