Antibiotice Iaşi a inaugurat Parcul Prieteniei[2020-12-04]de Gheorghe AnghelCompania Antibiotice Iaşi a inaugurat marţi, de Ziua Naţională, Parcul Prieteniei a+. Cu o suprafaţă totală de 25.000 mp, parcul amenajat în spaţiul împădurit din exteriorul fabricii cuprinde o zonă cu peste 1000 de copaci şi arbuşti, gazon, alei pietonale şi un spaţiu de joacă modern. Lucrările de amenajare au fost realizate în perioada martie-octombrie, anunţă instituţia printr-un comunicat de presă. Ioan Nani, directorul general Antibiotice Iaşi, a declarat că parcul îşi are „rădăcinile în anul 1955, când primii angajaţi ai fabricii au plantat o perdea forestieră care să asigure protecţie faţă de şoseaua învecinată”. Cu timpul, aceşti arbori au crescut, şi odată cu ei s-a ridicat şi fabrica de medicamente în care lucrează astăzi 1.400 de angajaţi. Încă de atunci, destinul acestei companii a inclus responsabilitatea faţă de semeni şi faţă de comunitate. Parcul Prieteniei a+, pe care iată, îl inaugurăm în aceste vremuri dificile de pandemie, la aniversarea a 65 de ani, este o mărturie în acest sens, fiind un proiect de responsabilitate socială sub egida “Antibiotice – un brand prietenos” şi un arc peste timp ce leagă originile companiei de prezent şi viitor”, a declarat Ioan Nani. Cu ocazia lucrărilor de reamenajare a parcului, compania a restaurat, din fonduri proprii, şi complexul statuar din piaţeta existentă în faţa intrării principale. Lucrările au fost demarate sub atenta supraveghere a specialiştilor din cadrul Complexului Naţional Muzeal „Moldova” Iaşi. Statuia a fost amplasată încă de la începuturile fabricii, numele autorului fiind uitat de-a lungul anilor. Informaţii despre sculptorul complexului statuar au fost identificate recent într-o lucrare ştiinţifică apărută în anul 1969. Aici se menţionează faptul că fântâna din faţa Fabricii Antibiotice este executată de sculptorul Constantin Baraschi, unul din cei mai importanţi sculptori din România, din perioada interbelică, se menţionează în comunicatul de presă emis de instituţie. Cine a fost sculptorul Constantin Baraschi? Constantin Baraschi (1902-1966) a fost unul dintre marii sculptori ai României, cu o bogată activitate artistică, ce s-a bucurat din timpul vieţii de recunoaşterea semenilor. Acesta a studiat la Bucureşti şi la Paris, alături de profesori de renume, iar în anul 1937 i s-a decernat medalia de aur pentru sculptură la Expoziţia Internaţională de la Paris. A fost profesor şi rector la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu”. A fost membru corespondent al Academiei Române. Este primul sculptor român autor al unui Tratat de Sculptură, publicat în două volume în anii 1962 şi 1964. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 665, Ultimul acces: 2026-06-24 01:16:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1