Ziua Naţională, serbare cu valenţe ecologice[2020-12-03]de Sorin IoniţeManifestările de Ziua Naţională a României au avut şi o latură ecologică în acest an, atât la Buzău cât şi în oraşul sicilian Vittoria. În Parcul Crâng din oraşul Buzău, 775 de stejari au fost plantaţi pe 1 Decembrie în memoria eroilor Regimentului 48 Infanterie care şi-au dat viaţa la Deleni, judeţul Iaşi, în Războiul de Reîntregire a Neamului din 1916-1919. Arhiepiscopul Ciprian a plantat unul dintre stejari: Sursă foto: news.ro Fiecare stejar plantat a primit o plăcuţă cu numele eroului, o floare şi un pumn de pământ adus de la groapa comună în care au fost înhumaţi în comuna Deleni. La aproape două mii de km distanţă, românii din Parohia „Sfânta Cuvioasă Melania Romana” din oraşul sicilian Vittoria (Ragusa) au serbat Ziua Naţională într-un mod similar. Fiecare familie din parohie a donat şi plantat câte un pom în curtea noii biserici parohiale. După plantarea copacilor, preotul paroh Nicolae Chilcoş a oficiat slujba de Te Deum de Ziua Naţională, informează Episcopia Italiei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 649, Ultimul acces: 2026-06-21 19:53:33
|
Timp total: 0.03s...
[]:1