Ziua României: 1 Decembrie de la nord la sud şi un pic mai mult[2020-12-02]de Sorin IoniţeAm dat o fugă virtuală pe la românii din ţară, dar şi pe la cei din afara graniţelor, pentru a vedea cum şi-au serbat Ziua Naţională, în pofida contextului aparte în care ne aflăm din cauza pandemiei. Evenimentele de la Bucureşti şi Alba Iulia au fost, ca de obicei foarte mediatizate. Am căutat şi alte manifestări care merită să fie cunoscute: Cernăuţi Deşi limitaţi din cauza pandemiei, românii din Cernăuţi s-au adunat ca în fiecare an la bustul poetului Mihai Eminescu din oraş, informează BucPress. Evenimentul restrâns a fost organizat din iniţiativa consulului general al României la Cernăuţi, Irina Loredana Stănculescu, şi a Societăţii pentru Cultură şi Literatură Română în Bucovina „Mihai Eminescu”. Tot de 1 Decembrie, Consulul Irina Stănculescu s-a deplasat la Orfelinatul din Molniţa al Mănăstirii Bănceni pentru a oferi daruri celor 400 de copii care sunt crescuţi şi educaţi acolo. Dorohoi Seminariştii dorohoieni au marcat Ziua Naţională printr-un omagiu adus atât eroilor cât şi fostului lor director şi profesor de muzică, Pr. Constantin Muha. Preotul plecat la cele veşnice în 15 octombrie, la vârsta de 52 de ani, din cauza infectării cu Covid-19. Intitulat „In memoriam Părintelui Profesor Iconom Stavrofor Constantin Muha”, proiectul online constă într-un material video, care cuprinde o suită muzicală cu specific patriotic în interpretarea elevilor seminarului dorohoian. Suceava La ceremonia restrânsă din Suceava a participat PS Damaschin Dorneanul care a oficiat o slujbă de Te Deum în „Piaţa Steagurilor” centrul municipiului. Ierarhul a amintit că una dintre rugăciunile stăruitoare ale Mântuitorului Iisus Hristos către Dumnezeu Tatăl a fost aceea ca „toţi să fie una!” (Ioan 17, 21). „Una să fim când ţara şi vremurile dificile o cer”, a spus Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor. Baia Mare La Catedrala din Baia Mare, tinerii îmbrăcaţi în port tradiţional au fost în centrul atenţiei de Ziua Naţională. Membrii ASCOR şi ATOCEM, împreună cu soborul slujitor, au interpretat două cântări patriotice şi o colindă la finalul slujbei de Te Deum oficiate de PS Iustin. Foto credit: Episcopia Maramureşului şi Sătmarului Bălţi La Bălţi, după slujba de Te Deum, lângă bustul Sfântului Domnitor Ştefan cel Mare a fost desfăşurat un tricolor imens, iar toţi cei prezenţi s-au prins în „Hora Unirii”. Episcopul Antonie de Bălţi a premiat elevii şi studenţii care au participat la un concurs de eseuri. Vezi un rezumat video al evenimentelor, realizat de Episcopia de Bălţi. Chişinău La paraclisul Mitropoliei Basarabiei din Chişinău a fost oficiată o slujbă de Te Deum la care a participat Daniel Ioniţă, Ambasadorul României în Republica Moldova. Pe străzile oraşului Chişinău, oamenii au mărşăluit cu un tricolor de 102 metri pentru a marca împlinirea a 102 ani de la Marea Unire şi a-şi exprima dorinţa de unitate cu poporul român. Iaşi Ceremoniile de la Iaşi au fost foarte restrânse. Autorităţile locale au organizat un eveniment de circa 20 de minute cu un număr limitat de invitaţi, pentru a nu favoriza o supraaglomerare a zonei centrale a Iaşului. Mai multe manifestări artistice au avut loc online. La Catedrala Mitropolitană, după Sfânta Liturghie, a fost oficiată o slujbă de Te Deum pentru eroii neamului românesc. Cluj-Napoca După slujba de Te Deum oficiată în Catedrala din Cluj, Mitropolitul Andrei a participat la parada militară restrânsă care a avut loc în Piaţa „Mihai Viteazul”. La eveniment a fost prezent un detaşament de onoare, cu efective reduse, fără tehnică, din structurile Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, precum şi fanfara militară. Foto credit: Darius Echim / Mitropolia Clujului Sibiu Sibiul s-a aflat în carantină de Ziua Naţională. La slujba de Te Deum şi la celelalte manifestări de 1 Decembrie sibienii au putut lua parte doar prin transmisiunile de la TV sau din social media. Foto credit: Mitropolia Ardealului Roman „Contextul medico-social actual, frământările politice, instabilitatea economică sau migraţia forţei de muncă, nu trebuie să ne determine să fim mai puţin români sau să îngenuncheze crezul nostru sfânt într-un popor iubit de Dumnezeu”, a fost îndemnul Arhiepiscopului Ioachim adresat în Catedrala din Roman după slujba de Te Deum de 1 Decembrie. Foto credit: Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului Vaslui De la ceremonia de Ziua Naţională din Vaslui rămânem cu o imagine emoţionantă care nu are nevoie de alte descrieri: Foto credit: Episcopia Huşilor Cahul Episcopia Basarabiei de Sud a organizat la noul ei sediu un program artistic dedicat Zilei Naţionale a României. Concertul a fost susţinut de Corul de copii al Episcopiei Basarabiei de Sud şi corul de clerici al Protopopiatului Cahul. Timişoara Ziua Naţională l-a găsit pe Mitropolitul Banatului în pline acţiuni filantropice la spitalele din Timişoara. Mitropolitul Ioan s-a îngrijit să ajungă la Spitalul Militar lenjerie de unică folosinţă confecţionată de monahiile de la Centrul eparhial din 500 m de material şi la alte spitale din judeţ şase tone de alimente şi două tone şi jumătate de produse lactate. Foto credit: Mitropolia Banatului Caransebeş La Caransebeş, după slujba din catedrala episcopală, PS Lucian a depus o coroană de flori la statuia episcopului Elie Miron Cristea (viitorul patriarh) – unul dintre făuritorii Marii Uniri. Foto credit: Episcopia Caransebeşului Buzău Manifestările de Ziua Naţională la Buzău au avut şi o latură ecologică. Parcul Crâng a fost împădurit cu 775 de puieţi de stejar care au primit numele a 775 de soldaţi buzoieni căzuţi în Primul Război Mondial. Arhiepiscopul Ciprian a plantat unul dintre stejari: Foto credit: Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei Curtea de Argeş La slujba de 1 Decembrie, Arhiepiscopul Calinic i-a pomenit pe Regele Ferdinand şi Regina Maria, cei în timpul cărora s-a realizat Actul Unirii din anul 1918, dar şi ostaşii români, care şi-au pierdut viaţa în cele două Războaie Mondiale, luptând pentru libertatea şi demnitatea poporului român. Într-un cadru restrâns, lipsit de vechea paradă militară, credincioşii argeşeni au avut ocazia să urmărească o scurtă prezentare a costumelor şi armelor folosite de soldaţii români în primul război mondial. Foto credit: Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului Craiova Seminariştii craioveni s-au remarcat printr-o serbare organizată online de 1 Decembrie. De Ziua Naţională s-au unit prin intermediu tehnologiei în cântări patriotice, poezii şi discuţii despre Marea Unire. Foto credit: Mitropolia Olteniei Drobeta-Turnu-Severin Şi la Catedrala din Drobeta-Turnu-Severin a avut loc o slujbă de Te Deum. La finalul slujbei, Episcopul Nicodim a acordat artistei Angelica Stoican cea mai mare distincţie a Episcopiei Severinului şi Strehaiei: Crucea Mehedinţeană. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 645, Ultimul acces: 2026-06-21 19:52:33
|
Timp total: 0.03s...
[]:1