Arhiepiscopul Ieronim al Atenei a ieşit din spital[2020-12-02]de Gheorghe AnghelArhiepiscopul Ieronim a fost externat luni, 30 noiembrie, din spitalul Evangelismos din Atena, informează Ortochristan care citează Romfea. Conducătorul Bisericii Greciei a fost internat în 19 noiembrie, ca urmare a infecţiei cu noul coronavirus. După o serie de investigaţii, medicii au fost mulţumiţi de starea sa de sănătate şi i-au permis să părăsească spitalul luni după-amiază. Ierarhul va rămâne sub supraveghere medicală la reşedinţa arhiepiscopală din Atena. În declaraţia de după externare, Preafericirea Sa a spus că se roagă pentru toţi oamenii, fără excepţie, şi că vom depăşi pandemia cu ajutorul lui Dumnezeu şi al ştiinţei. El a mulţumit tuturor medicilor care depun eforturi constante pentru a salva multe vieţi şi tuturor celor care s-au rugat pentru sănătatea sa. Arhiepiscopul a dezvăluit că lupta cu boala fost înfricoşătoare şi i-a provocat multă durere. Cu toate acestea, a spus el, s-a pregătit pentru orice rezultat lăsându-se în voia lui Dumnezeu. Preafericirea Sa a îndemnat la respectarea regulilor sanitare recomandate de autorităţi în vederea depăşirii pandemiei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 610, Ultimul acces: 2026-06-23 00:39:52
|
Timp total: 0.03s...
[]:1