Klaus Iohannis la Arcul de Triumf: Gândurile noastre se îndreaptă către eroii acestui an - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Klaus Iohannis la Arcul de Triumf: Gândurile noastre se îndreaptă către eroii acestui an

[2020-12-02]
de Sorin Ioniţe

O ceremonie restrânsă a avut loc de Ziua Naţională a României, 01 Decembrie 2020, la Arcul de Triumf din Capitală, fără public, fără parada militară obişnuită şi fără slujbă religioasă.
Slujbe de Te Deum pentru eroii neamului românesc au fost oficiate în toate bisericile din ţară. La Catedrala Patriarhală a oficiat Patriarhul României.
La sosirea preşedintelui Klaus Iohannis a fost intonat Imnul României, urmat de un moment de reculegere în memoria eroilor români căzuţi pe câmpurile de bătălie pentru reîntregirea neamului românesc şi a victimelor virusului SARS-CoV-2. Au fost trase 21 de salve de tun, iar preşedintele a depus o coroană de flori şi a susţinut un discurs.
La ceremonia de la Arcul de Triumf din Capitală a participat, în calitate de reprezentant al Patriarhiei Române, Preasfinţitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop vicar patriarhal.
”Gândurile noastre se îndreaptă către eroii acestui an
Ceremonia s-a încheiat cu discursul Preşedintelui Klaus Iohannis.
„Gândurile noastre se îndreaptă către eroii acestui an, personalul medical şi toţi cei care se sacrifică pentru a opri răspândirea virusului, dar şi către victimele acestui virus ucigaş şi familiile lor. Transmit, în numele Statului Român, toată aprecierea, respectul şi gratitudinea faţă de cei care îmbracă uniforma medicală şi militară”, a spus Klaus Iohannis.
Preşedintele şi-a exprimat „întreaga recunoştinţă faţă de fiecare român care sprijină efortul cadrelor medicale şi al forţelor de ordine şi siguranţă publică”.
„Cunoaştem şi simţim efortul colosal făcut, din martie încoace, de personalul medical şi ne vom aminti întotdeauna de tributul greu plătit de medici, de asistente şi de infirmiere, de asistenţi medicali şi de ambulanţieri. Îi vom cinsti mereu pe cei cărora noi toţi le datorăm viaţa celor apropiaţi. Totodată, felicit societatea civilă, care în toată această perioadă a fost un partener în lupta cu pandemia, printr-o mobilizare exemplară şi răspunsul prompt oferit în multe situaţii disperate”.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 664, Ultimul acces: 2026-06-25 01:39:49