Atacul terorist din Viena viza şi un grup de tineri catolici[2020-12-03]biserica Sf. RupertÎn contextul atacului comis pe 2 noiembrie, un bărbat înarmat, afiliat Statului Islamic, intenţiona să atace un grup de tineri catolici care se întâlnea într-o biserică din Viena, a informat presa locală. Pe 2 noiembrie, acesta a ucis cel puţin patru persoane şi a rănit alte 20 în Viena. Atacul a început în jurul orei 20:00, lângă sinagoga principală a oraşului, cu bărbatul puternic înarmat trăgând asupra oamenilor aflaţi afară, lângă baruri şi restaurante, înainte de a fi împuşcat în apropierea unei biserici catolice. Ulterior, Statul Islamic şi-a asumat responsabilitatea atacului, publicând un videoclip al unui bărbat identificat ca Abu Dagnah Al-Albany. Publicaţia austriacă Kronen Zeitung relatează că Al-Albany dorise o baie de sânge şi încercase să intre în biserica catolică Sf. Rupert, unde se aduna un grup de tineri catolici. El nu a putut intra în clădire, deoarece porţile erau încuiate şi apoi a fost împuşcat de poliţişti. Arhidieceza de Viena a spus că erau 17 persoane în biserică. După ce au auzit focurile de armă, au stins luminile şi s-au ascuns până la 2:30 dimineaţa următoare, când poliţia le-a dat drumul să plece. Oficialii austrieci spun că numele adevărat al atacatorului era Kujtim Fejzulai, un tânăr austriac de 20 de ani, care anul trecut a fost condamnat la 22 de luni de închisoare pentru încercarea de a călători în Siria pentru a se alătura Statului Islamic. A fost eliberat mai devreme, condiţionat, potrivit rapoartelor presei locale. Oficialii austrieci spun că vor îmbunătăţi măsurile de securitate la biserici de Crăciun. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 669, Ultimul acces: 2026-06-25 01:21:23
|
Timp total: 0.03s...
[]:1