Ziua Naţională în oraşul Marii Uniri: Pe sacrificiul eroilor neamului se înalţă edificiul României întregite[2020-12-01]de Gheorghe AnghelDe Ziua Naţională a României, Arhiepiscopul Irineu al Alba Iuliei a făcut referire la „eroii şi martirii neamului care au luptat, au suferit şi s-au jertfit pentru apărarea dreptăţii, libertăţii şi identităţii noastre naţionale”. „Pe sacrificiul lor se înalţă astăzi edificiul României întregite”, a spus ierarhul în cuvântul de la slujba de Te Deum oficiată în proximitatea Catedralei Reîntregirii. Slujba a fost oficiată cu ocazia împlinirii a 102 ani de la realizarea statului naţional unitar român. Înaltpreasfinţia Sa a reamintit datoria de a ne preţui tezaurul valorilor noastre culturale şi de a lupta „pentru prosperitatea spirituală şi materială a poporului român”. Fiecare dintre noi ar trebui să spună cu Avram Iancu: Unicul dor al vieţii mele e să-mi văd naţiunea mea fericită. Dumnezeu să binecuvânteze România! La mulţi ani, tuturor românilor!. De la ora 14:00, Părintele Arhiepiscop Irineu a luat parte la ceremonia militară organizată la Monumentul Unirii, desfăşurată cu participarea unui detaşament de onoare, cu efective reduse, fără tehnică, din structurile Diviziei 4 Infanterie „Gemina”. A fost intonat Imnul Naţional al României, după care a fost depusă o coroană de flori în memoria făuritorilor Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. De sărbătoarea Sfântului Andrei, în data de 30 noiembrie, ierarhul a participat la festivităţile din piaţa Tricolorului. În piaţa Tricolorului din Alba Iulia a avut loc, în data de 30 noiembrie, un scurt ceremonial religios şi militar. Foto credit: Radio Reintregirea. În prezenţa oficialităţilor judeţene şi locale, după intonarea imnului de stat al României, Arhiepiscopul Irineu a oficiat o slujbă de binecuvântare a drapelului naţional, după care acesta a fost înălţat pe acordurile Famfarei militare. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 718, Ultimul acces: 2026-06-23 06:32:52
|
Timp total: 0.03s...
[]:1