Galaţi: „Vrednicia Andreiană” pentru personalul medical care luptă împotriva Covid-19 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Galaţi: „Vrednicia Andreiană” pentru personalul medical care luptă împotriva Covid-19

[2020-12-01]
de Sorin Ioniţe

La finalul slujbei oficiate de Sfântul Andrei în Catedrala din Galaţi, Arhiepiscopul Casian a acordat medicilor, asistenţilor medicali şi personalului de îngrijire din opt spitale implicate în tratarea bolnavilor diagnosticaţi cu Covid-19 cea mai înaltă distincţie a Arhiepiscopiei Dunării de Jos: „Crucea Andreiană”.
Arhiepiscopul Casian a mulţumit în mod special cadrelor medicale din Secţiile ATI şi de la unităţile medicale desemnate pentru tratarea pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus, precizează Arhiepiscopia Dunării de Jos.
La hramul Catedralei din Galaţi au slujit alături de IPS Casian: Mitropolitul Petru al Basarabiei, Episcopul Veniamin al Basarabiei de Sud şi Episcopul Vincenţiu al Sloboziei şi Călăraşilor.
În cadrul aceluiaşi eveniment, George Enache, profesor la Facultatea de Istorie, Filosofie şi Teologie din cadrul Universităţii „Dunărea de Jos”, a primit din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel Diploma şi placheta omagială ale anului 2020.
Profesorul a fost distins pentru contribuţia adusă la realizarea filmului documentar „Binefăcătorii”, produs de Trinitas TV. Filmul prezintă chipuri de mari filantropi ai Bisericii noastre. Distincţiile din partea Patriarhului au fost înmânate de ierarhii participanţi la eveniment.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 697, Ultimul acces: 2026-06-25 00:51:25