Italia: Şcoala parohială… altfel[2020-03-19]de Sorin IoniţeÎn condiţiile restricţiilor impuse de pandemie, Parohia Ortodoxă Română Imola a continuat catehizarea copiilor în săptămâna a doua a Postului Mare, la distanţă. „Am propus copiilor două activităţi”, relatează preoteasa Mihaela Gârboan pe site-ul oficial al Episcopiei Italiei. În primul rând, i-a îndemnat pe tinerii din parohie la rugăciune pentru cei care suferă din pricina acestui virus, subliniind importanţa implicării micului creştin în ajutorarea aproapelui. Copiilor li s-a recomandat să spună rugăciunea „Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, mântuieşte-ne pe noi şi toată lumea ta”, în fiecare dimineaţă şi seară înaintea Sfintelor icoane din casele lor. Iar ca activitate practică li s-a propus proiectul „Pe urmele Sfântului meu ocrotitor”: „I-am îndemnat să deseneze icoana Sfântului lor ocrotitor şi, de asemenea, să adreseze Sfântului ales câte o scrisoare sau o poezie”, explică Mihaela Gârboan. Lucrările copiilor au fost trimise pe e-mailul parohiei şi au fost publicate pe Facebook într-un clip video: De asemenea, lucrările vor fi adăugate şi în revista parohială, pe care copiii şi familiile lor, o pot vedea online. Răspunsul copiilor a fost unul îmbucurător şi încurajator pentru aceste vremuri de încercare, cu atât mai mult cu cât în fiecare poezie şi scrisoare adresate Sfinţilor ocrotitori, copiii mulţumeau pentru darul familiei şi cereau Sfinţilor ocrotire şi însănătoşire tuturor, spune preoteasa. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 698, Ultimul acces: 2026-06-20 15:34:09
|
Timp total: 0.06s...
[]:1