Tragedia e că ne este mult mai frică de moarte decât de Dumnezeu – Episcopul Ignatie - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Tragedia e că ne este mult mai frică de moarte decât de Dumnezeu – Episcopul Ignatie

[2020-03-19]
de Iulian Dumitraşcu

Episcopul Ignatie a catalogat luni, în contextul epidemiei globale de Covid-19, ca fiind tragică teama mai mare de moarte decât temerea de Dumnezeu.
„Ne este frică de ceea ce vine. Aceasta este tragedia, că ne este mult mai frică de moarte decât de Dumnezeu”, a spus Episcopul Huşilor.
Ierarhul a recomandat ca oamenii să aibă credinţă şi să se lase în grija Creatorului lor.
„Este o vreme a cernerii. Este esenţial să rămânem neclintiţi în credinţa noastră şi să nu ne încovoiem în faţa încercărilor reale care vin”.
„Un om credincios nu se panichează, ci toate le lasă în mâna lui Dumnezeu”.
Părintele Episcop a transmis mesajul din Catedrala Episcopală din Huşi.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 700, Ultimul acces: 2026-06-13 14:44:20