Preafericitul Părinte Sava l-a pomenit pe mitropolitul în timpul căruia Biserica Poloniei a primit autocefalia[2020-03-18]de Gheorghe AnghelPreafericitul Părinte Sava a oficiat luni o slujbă de pomenire pentru Mitropolitul Dionisie Waledyńsk, în timpul căruia Biserica Poloniei a primit tomosul de autocefalie din partea Patriarhiei Ecumenice. Mitropolitul Dionisie a condus Biserica Poloniei între anii 1923-1948, fiind unul dintre principalii militanţi pentru obţinerea autocefaliei. În 1948 a fost forţat să se retragă din scaunul mitropolitan, fiind plasat în arest la domiciliu. A trecut la cele veşnice în 15 martie 1960. Mitropolitul Dionisie a fost pomenit atât duminică la Catedrala din Varşovia, cât şi luni la mormântul său din cimitirul aflat în capitala Poloniei. Panihida de la mormânt a fost oficiată de Preafericitul Părinte Sava. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 631, Ultimul acces: 2026-06-25 00:37:38
|
Timp total: 0.03s...
[]:1