Credincioşii din Drobeta-Turnu Severin s-au rugat în aer liber împreună cu Episcopul Nicodim[2020-03-17]de Gheorghe AnghelPreasfinţitul Părinte Nicodim a oficiat duminică Sfânta Liturghie în pridvorul Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin. Într-un comunicat de presă emis recent de Biroul de Presă al Eparhiei se menţionează faptul că „prima şi cea mai importantă misiune a Bisericii este sa fie în permanenţă deschisă şi să le ofere oamenilor mângâiere, rugăciune şi speranţă”. Foto credit: Episcopia Severinului Răspunsurile liturgice au fost oferite de cele două grupurile psaltice ale Catedralei Eparhiale. Soborul a fost format din slujitorii lăcaşului de cult. Foto credit: Episcopia Severinului şi Strehaiei. La finalul slujbei, ierarhul i-a îndemnat pe credincioşi prezenţi la slujbă să intensifice rugăciunea pentru a trece cu bine peste această perioadă de încercare. Slujba a fost oficiată în aer liber în contextul pandemiei de Coronavirus. Foto credit: Episcopia Severinului şi Strehaiei. Catedrala din Drobeta-Turnu-Severin are hramurile „Sf. M. Mc. Gheorghe” şi „Învierea Domnului”. Deşi vremea a fost mohorâtă, câteva zeci de credincioşi au asistat la Sfânta Liturghie oficiată de Episcopul Nicodim. Foto credit: Episcopia Severinului şi Strehaiei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 625, Ultimul acces: 2026-06-24 12:54:18
|
Timp total: 0.08s...
[]:1