Mitropolitul Banatului a donat Spitalului C.F. Timişoara două concentratoare de oxigen - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Mitropolitul Banatului a donat Spitalului C.F. Timişoara două concentratoare de oxigen

[2020-03-17]
de Ştefana Totorcea

La solicitarea spitalului C.F. Timişoara, Mitropolitul Ioan a donat două concentratoare de oxigen, aparate foarte utile pentru pacienţii cu probleme respiratorii.
Acestea sunt un adevărat ajutor în contextul răspândirii noului virus, informează Mitropolia Banatului. Ele furnizează oxigen la concentraţii mai mari decât cea din atmosferă, separându-l de celelalte gaze din aer printr-un sistem de filtre.
Pacientul respiră astfel mai bine prin masca sau canula conectată la aparat.
Cum ajută concentratorul de oxigen:
reduce greutatea la respiraţie
îi permite pacientului să facă mai multă mişcare
îmbunătăţeşte somnul
îmbunătăţeşte calitatea vieţii şi creşte nivel de confort
Conducerea Spitalului C.F. Timişoara i-a mulţumit Părintelui Mitropolit pentru gestul creştinesc făcut în timpul acestei pandemii.
Mitropolitul Ioan este recunoscut ca un important filantrop local. În anii trecuţi, Arhiepiscopia Timişoarei a dăruit case mai multor familii de pe raza judeţului Timiş.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 638, Ultimul acces: 2026-05-27 08:18:59