PS Macarie: Trebuie să dăm şi acest examen al încercării. În comuniune, nu în izolare sufletească[2020-03-16]de Sorin IoniţeDupă slujba oficiată duminică în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Stockholm, Episcopul Macarie le-a vorbit celor prezenţi despre modul în care trebuie să dăm examenul încercării acestei pandemii de coronavirus. „Este crucial să trecem acest examen, lepădând toate iluziile, toate ocupaţiile inutile, deşarte, care nu sunt esenţiale vieţii noastre în Hristos. Să îi asistăm religios şi social pe cei care sunt neputincioşi şi însinguraţi şi să îi încurajăm arătându-le că suntem împreună, laolaltă, în comuniune şi nu în izolare sufletească, pe corabia mântuirii care este Biserica”, a transmis ierarhul. La predică, Preasfinţia Sa a ilustrat încurajările către credincioşi printr-o pildă: „Pe vreme de furtună, un vapor era ameninţat să se cufunde. Toţi călătorii priveau cu groază în faţa morţii, numai un copilaş era liniştit, spunând: «Nu mi-e frică, deoarece la cârma vaporului este tata!» Era copilaşul căpitanului vasului. Aşadar şi noi suntem laolaltă în corabia Bisericii traversând marea învolburată a acestei lumi şi trebuie să fim liniştiţi, deoarece la cârma corabiei Bisericii este Tatăl nostru, este Preamilostivul Dumnezeu”. Episcopul Europei de Nord a îndemnat la respectarea măsurilor impuse de statele scandinave, dar a subliniat totodată importanţa oficierii Sfintei Liturghii. „Ne conformăm regulilor de igienă şi sănătate publică transmise de autorităţi însă, nu încetăm săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii. Liturghia este slujită şi va fi slujită în forme adecvate situaţiei, în duhul eshatologic al creştinilor din vechime. Atunci când va înceta Liturghia, va înceta şi istoria acestei lumi şi va veni sfârşitul. Liturghia ţine România! Liturghia ţine Scandinavia! Liturghia ţine întreaga lume!” „Aşadar, să fim plini de curaj şi de compasiune asemenea prietenilor slăbănogului din Capernaum, după cum am auzit în Evanghelia care s-a citit astăzi la Dumnezeiasca Liturghie, şi să îi ridicăm pe targa rugăciunii pe toţi cei aflaţi în suferinţă şi în nevoi, aducându-i înaintea Mântuitorului Hristos, Doctorul sufletelor şi a trupurilor noastre”. Credincioşii si copiii prezenţi la Sfânta Liturghie au primit la final cărţi de folos duhovnicesc din partea Părintelui Episcop. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 641, Ultimul acces: 2026-05-27 08:18:53
|
Timp total: 0.05s...
[]:1