Episcopul Ignatie: Suntem martorii fragilităţii firii umane. Doamne, dă-ne curaj! - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Episcopul Ignatie: Suntem martorii fragilităţii firii umane. Doamne, dă-ne curaj!

[2020-03-16]
de Iulian Dumitraşcu

În contextul epidemiei de coronavirus Covid-19, Episcopul Ignatie semnalează că „suntem martorii fragilităţii firii umane”.
„Suntem martorii fragilităţii firii umane, pentru ca să nu credem niciodată în triumfalismul găunos şi mincinos, ca diavolul, care i-a sugerat Domnului să se arunce de pe aripa templului, că va fi prins de îngeri”, a semna
„Virusul este reminderul sfredelitor că suntem încercuiţi de limitări, pentru ca să ne amintim permanent că Dumnezeu nu este încercuit niciodată de limitările credinţei noastre anemice, ci ne dăruieşte largheţea liniştii şi imensitatea harului speranţei”.
„Doamne, dă-ne curaj, ca să ne temem aşa de tare de moarte, încât să ne îndrăgostim iremediabil de Viaţa cea fără de moarte!”, s-a rugat Preasfinţitul Părinte.
Ierarhul a adus în atenţie şi problema închiderii bisericilor, aspect care ocupă momentan un loc însemnat în spaţiul mass-media.
„Ne este frică de faptul că vor fi închise bisericile, pentru că încă nu am zidit consistent şi conştient biserica din inimile noastre. Biserica din inima omului dă cu adevărat viaţă, măsură şi frumuseţe bisericii din afara lui”.
„Să nu jubileze gratuit iluminiştii de serviciu, pentru că orice biserică din inima omului este hrănită şi luminată de biserica din ziduri, care este locul de formare al Bisericii lui Hristos ca Trup tainic al Său”.
Ce putem învăţa din această încercare: „să preţuim interiorul, atâta vreme cât ne-am permis luxul să ne exfoliem copios în cele ale exteriorului”.
„Acum, lumea întreagă este un imens spital, pentru ca să învăţăm să treacă prin miezul inimii bisericii noastre suferinţa celuilalt şi să multiplicăm serotonina comuniunii dintre noi”, a apreciat Episcopul Huşilor

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 714, Ultimul acces: 2026-06-23 03:42:17