Serviciile religioase în SUA pe timp de pandemie. Mitropolitul Nicolae, apel la respectarea normelor şi rugăciune intensă - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Serviciile religioase în SUA pe timp de pandemie. Mitropolitul Nicolae, apel la respectarea normelor şi rugăciune intensă

[2020-03-16]
de Gheorghe Anghel

Mitropolitul Nicolae al celor două Americi a transmis săptămâna trecută un mesaj pastoral în contextul pandemiei de coronavirus. Ierarhul a evidenţiat importanţa respectării regulilor impuse de autorităţi, însă, în finalul mesajului a făcut apel la rugăciune intensă.
„În cele din urmă, vă îndemn din nou să vă rugaţi”, a spus Mitropolitul Nicolae.
„Rugaţi-vă pentru cei bolnavi dar şi pentru cei care îi îngrijesc. Rugaţi-vă pentru cei care activează în rândul autorităţilor de sănătate publică şi al organizaţiilor de profil, cărora li s-a încredinţat să direcţioneze acest efort spre a stăvili şi eradica această boală. Rugaţi-vă pentru cei din cercetare şi pentru medicii care caută un vaccin. Rugaţi-vă pentru cei ce sunt speriaţi şi care au nevoie de mângâierea noastră. Şi, ar mai trebui să ne rugăm unii pentru alţii!”
În mesajul pastoral, ierarhul a reamintit că apariţia acestui virus „a creat o situaţie care ne alterează modul normal de viaţă” şi a precizat că „în calitate de creştini suntem chemaţi” la demonstrarea credinţei „prin răbdarea şi dragostea noastră unii pentru alţii, în special a celor vulnerabili dintre noi”.
Ar trebui să îi ascultăm pe cei încredinţaţi să păzească sănătatea publică. Chiar dacă ştim că Dumnezeu poate şi face minuni, ştim, de asemenea, că nu ar trebui „să-L punem pe Dumnezeu la încercare”.
Mitropolitul Nicolae a anunţat că „s-a luat act de directivele Centrului de Control şi Prevenire al bolilor (CDC) la nivel federal, dar şi de deciziile statelor cele mai afectate de COVID 19” şi în urma unei şedinţe telefonice a Consiliului Eparhial al Mitropoliei Ortodoxe Române din cele două Americi au fost stabilite mai multe îndemnuri” pentru cler şi credincioşi.
Unele îndemnuri au valoare duhovnicească, iar altele vizează aspectele practice în urma recomandărilor emise de autorităţile competente.
Mitropolitul Nicolae a recomandat adăugarea la ectenia întreită cereri speciale în caz de boli molipsitoare, oficierea Tainei Sfântului Maslu în fiecare parohie şi ungerea cu untdelemn sfinţit, consumarea de agheasmă şi anafură, însemnarea cu semnul sfintei cruci şi a reamintit importanţa Sfintei Euharistii.
„Credincioşii să aibă încredinţarea că, de fiecare dată când se împărtăşesc cu Sfântul Trup şi Scumpul Sânge ale Mântuitorului Hristos, o fac spre tămăduirea sufletului şi a trupului”.
De asemenea, „în fiecare săptămână MIERCURI SEARA la orele 9PM-EST; 8PM-CST şi 6PM-PST până când pandemia va trece, preoţii şi credincioşii parohiilor Mitropoliei sunt rugaţi să citească acasă Paraclisul Maicii Domnului”.
Pe lângă povăţuirile duhovniceşti, Mitropolitul Nicolae a oferit şi „câteva îndrumări generale extrem de necesare în combaterea acestei pandemii”. El a subliniat necesitatea respectării regulilor sanitare.
„Îndrumăm parohiile să pregătească în modul cel mai igienic prescura şi apoi anafura spre a fi împărţită credincioşilor. O persoană desemnată în mod special de către preotul paroh să fie singura care pregăteşte anafura purtând mănuşi şi să o împartă apoi celor prezenţi”.
Dintre reguli menţionăm:
afişarea, la intrarea în lăcaşul de cult, a recomandărilor CDC pentru prevenirea îmbolnăvirii cu noul Coronavirus Covid-19;
îndrumarea de către preot a persoanelor suspecte de gripă din rândul celor care vin la biserică către unităţi medicale;
dezinfectarea spaţiului liturgic înainte şi după fiecare slujbă.
asigurarea unei zone de igienizare a mâinilor, cu produse necesare pentru aceasta (Hand Sanitizer etc.) la intrarea în sfintele locaşuri;
respectarea măsurilor dispuse de autorităţile publice şi cooperarea cu acestea, asigurându-se totodată libertatea religioasă a credincioşilor de a participa la viaţa liturgică a Bisericii şi de a primi asistenţă religioasă, în biserică şi la domiciliu.
colaborarea cu alte biserici ortodoxe din zonă, consulatele onorifice româneşti sau cu alte asociaţii şi fundaţii în crearea unor comitete pentru ajutorarea persoanelor în vârstă din comunitatea respectivă care trăiesc singure şi a celor vulnerabili imunitar în faţa virusului care sunt izolaţi la domiciliu.
Mai multe informaţii pe site-ul mitropoliei.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 740, Ultimul acces: 2026-06-10 16:43:44