Arhiepiscopul Varsanufie despre Sf. Grigorie Palama: Nu doar cel mai reprezentativ teolog al Bisericii din secolul al XIV-lea[2020-03-16]de Gheorghe Anghel„Sfântul Grigorie Palama a fost, cu siguranţă, nu doar cel mai reprezentativ teolog al Bisericii Ortodoxe din secolul al XIV-lea, ci, mai ales, cel care a reuşit să sintetizeze în chip exemplar moştenirea duhovnicească lăsată de Părinţii Bisericii”, a spus duminică Arhiepiscopul Varsanufie subliniind faptul că marele ierarh a „împletit strâns tradiţia isihastă a Bisericii noastre cu mărturisirea dreptei credinţe”. „A fost un mare teolog şi mărturisitor tocmai pentru că era isihast, continuator al unei tradiţii vii şi bogate, având astfel cunoaşterea empirică a lui Dumnezeu”, a precizat Arhiepiscopul Râmnicului. Părintele Arhiepiscop Varsanufie a explicat rolul pe care l-a avut Sfântul Grigorie Palama în dezvoltarea învăţăturii isihaste moştenite de la părinţii aghioriţi. „Pentru Sfântul Grigorie Palama, sfântul pus nouă spre cinstire în Duminica aceasta (15 martie 2020 – n.r.), dar şi pentru întreaga tradiţie monahală pe care o sistematizează Sfântul Grigorie, singura cale de a atinge adevărata cunoaştere a lui Dumnezeu, adică împărtăşirea reală a trupului şi sufletului, unite în inimă de Lumina necreată, este osteneala, asceza, punerea în practică a credinţei”. Duminicile Postului Mare. Foto credit Basilica.ro. Despre scrierile Sfântului Grigorie, Arhiepiscopul Râmnicului a spus că sunt „expresia unei vieţi duse în rugăciune neîncetată, a unei autentice trăiri a Cuvântului lui Dumnezeu în inima sa prin harul Duhului Sfânt”. Sfântul Grigorie Palama a trăit o mare parte a vieţii sale în Sfântul Munte, a fost legat de Sfinţii Părinţi care duceau o viaţă ascetică alături de el şi de aceea a dat expresie experienţei Părinţilor aghioriţi, care în fapt reprezintă experienţa Bisericii Ortodoxe. Arhiepiscopul Varsanufie a slujit duminică, 15 martie, la paraclisul Arhiepiscopal „Sfântul Grigorie Teologul” din Râmnicu-Vâlcea. Sfântul Grigorie Palama Sfântul Grigorie Palama, Arhiepiscopul Tesalonicului, s-a născut în anul 1296 în Constantinopol. Împlinind 20 de ani, Grigorie s-a retras în Muntele Athos în anul 1316 (după unele surse 1318) devenind novice la Mănăstirea Vatoped, sub îndrumarea monahicească a Părintelui Nicodim de la Vatoped (prăznuit în 11 iulie). În 1347 Sfântul Grigorie este numit Arhiepiscop al Tesalonicului. A adormit întru Domnul în 14 noiembrie 1359. Cinstitele moaşte ale Sfântului Grigorie Palama se află în Catedrala din Tesalonic. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 756, Ultimul acces: 2026-06-24 16:24:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1