Vasile Bănescu: Biserica se va adapta treptat şi responsabil la realitatea dictată de actuala criză medicală[2020-03-16]de Ştefana TotorceaPurtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a comunicat că Biserica se va adapta „treptat şi responsabil” la realitatea dictată de actuala criză medicală. El a îndemnat la discernământ şi solidaritate. „Biserica se va adapta treptat şi responsabil, în funcţie de evoluţia situaţiei, la realitatea dictată de actuala criză medicală, ca toate instituţiile importante din ţară, respectând strict reglementările autorităţilor medicale”, a spus Vasile Bănescu, citat de Agerpres.ro. „Creştinul autentic este un om lucid, realist şi atent la celălalt. Discernământul moral, grija faţă de ceilalţi şi responsabilitatea individuală sunt, aşadar, imperative în această perioadă critică, pe care trebuie să o traversăm calm şi cu deplină încredere în Dumnezeu!”, a adăugat el. Grupul de Comunicare Strategică a informat că, în România, până luni, la ora 10:00, au fost confirmate 158 de persoane infectate cu noul coronavirus. Starea lor de sănătate generală este bună. Alte 15.546 de persoane sunt în izolare la domiciliu şi se află sub monitorizare medicală. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 744, Ultimul acces: 2026-06-22 14:26:21
|
Timp total: 0.03s...
[]:1