Voluntarii ATOR Banatul de Munte fac cumpărăturile pentru vârstnicii din Reşiţa[2020-03-16]de Ştefana TotorceaVoluntarii Asociaţiei Tineretului Ortodox Român (ATOR) Banatul de Munte îşi oferă sprijinul pentru vârstnicii din Reşiţa care au nevoie de cumpărături în perioada 16-20 martie. Inspiraţi de afirmaţia Sfântului Ioan Gură de Aur, care spunea că „mâinile care ajută sunt mai sfinte decât gurile care se roagă”, tinerii membri ATOR Banatul de Munte – filiala Reşiţa au anunţat pe reţelele de socializare că fac cumpărături pentru persoanele vulnerabile sau izolate. Ei au numit acţiunea lor caritabilă „Mâinile bucuriei” şi aşteaptă să fie contactaţi la numărul de telefon 0726.561.449 pentru a-şi oferi ajutorul. Tinerii roagă publicul să promoveze acţiunea lor, în care sunt implicaţi deja 10 voluntari ai asociaţiei. Echipa va colabora şi cu Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Caraş Severin, cu voluntarii Inspectoratului de Jandarmi Caraş Severin şi cu asistenţii sociali de la Primăria Reşiţa. „Deja avem primul apel, de la un timişorean a cărui mamă locuieşte în Reşiţa şi care are nevoie de cumpărături”, a declarat Anita Radics, preşedinte ATOR Banatul de Munte. Tânăra a mai spus că aşteaptă în continuare apelurile celor care se află departe de părinţii lor vârstnici şi vor să îi ajute pe această cale. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 689, Ultimul acces: 2026-06-21 04:11:47
|
Timp total: 0.08s...
[]:1