Patriarhul: Să transformăm perioada de criză medicală într-una de întărire în credinţă şi sporire a dragostei[2020-03-15]de Sorin IoniţeÎn Duminica a doua din Post se prezintă în biserici Vindecarea unui slăbănog (paralitic), text evanghelic care arată puterea vindecătoare a Mântuitorului Iisus Hristos, dar şi importanţa grijii pentru sănătatea semenilor. Referindu-se la cei patru prieteni care desfac acoperişul unei case pentru a-l duce pe bolnav în faţa Mântuitorului, Patriarhul Daniel a spus că ei „simbolizează acum şi pe toţi medicii, asistenţii medicali, preoţii de caritate, părinţii, fraţii, prietenii, vecinii sau colegii care ajută spiritual şi material pe cei bolnavi şi suferinzi”. „Mai ales în această perioadă, în care o mulţime de oameni sunt încercaţi de noua boală molipsitoare, de noua epidemie, este mare nevoie de rugăciune şi de ajutorare frăţească, de întărire în credinţă şi de apropiere de Dumnezeu”, a precizat Preafericirea Sa duminică, 15 martie 2020, în Paraclisul „Sfântul Grigorie Luminătorul” din Reşedinţa Patriarhală. „Chiar dacă oamenii sunt îndemnaţi să se autoizoleze, ei trebuie să transforme autoizolarea în comuniune mai intensă cu Dumnezeu prin rugăciune şi în meditaţie, în gândire asupra darului vieţii şi al sănătăţii”. „Această perioadă ne arată cât de fragilă este viaţa omului pe pământ, cât de mare nevoie este de a păstra permanent legătura cu Dumnezeu, Izvorul vieţii pământeşti şi al vieţii veşnice cereşti”. „De aceea, trebuie să transformăm această perioadă de criză medicală într-o perioadă de întărire în credinţă şi de sporire a dragostei noastre faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni”. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a spus că „este nevoie ca să ne gândim mai mult la modul în care noi primim putere de la Dumnezeu prin pocăinţă pentru păcate, prin rugăciune, prin citirea scrierilor sfinte, prin spovedanie mai deasă, prin împărtăşire mai deasă şi prin toată fapta cea bună”. Patriarhul a recomandat ajutorarea „mai întâi prin rugăciune şi apoi prin trimiterea unui ajutor material şi încurajarea spirituală a celor care se află în izolare sau în carantină”. „Nu trebuie ca această izolare şi această carantină să fie considerată o însingurare”, a spus Patriarhul Daniel, „ci un prilej de a spori comuniunea, iubirea noastră smerită faţă de Dumnezeu şi iubirea noastră milostivă faţă de semeni”. „Prin urmare, trebuie să ne rugăm şi să lucrăm nu numai pentru sănătatea sufletelor şi a trupurilor noastre, ci şi pentru sănătatea semenilor noştri”. „Regulile acestea pe care autorităţile le-au impus au ca scop ferirea de boala care se transmite, şi, în acelaşi timp, grija faţă de semenul nostru: să nu-i transmitem lui acest virus şi astfel să contribuim la deteriorarea sănătăţii lui”. „Este, într-un mod paradoxal, timpul în care păstrăm o anumită distanţă faţă de aproapele pentru binele lui şi pentru binele nostru”, a subliniat Preafericirea Sa. Patriarhul României a semnalat legătura dintre păcat şi boală, amintind că Mântuitorul vindecă întâi sufletul paraliticului, iertându-i păcatele, şi apoi trupul. „Boala este uneori urmare a păcatului, iar alteori o pedagogie divină prin care omul devine mai smerit, iar puterea lui Dumnezeu se arată ca putere vindecătoare şi milostivă”. Părintele Patriarh a îndemnat ca după ascultarea acestor „cuvinte de încurajare din Evanghelia de astăzi” să arătăm şi noi iubire milostivă faţă de semeni. „Această iubire smerită şi milostivă vine însă din rugăciunea curată şi stăruitoare. Iubirea noastră, în general este egoistă, posesivă şi pătimaşă, dar prin rugăciune dobândim iubire smerită şi milostivă din iubirea lui Hristos”, a spus Preafericirea Sa. Referitor la rugăciune, Patriarhul a semnalat spusele Sfântului Grigorie Palama, care explica faptul că „rugăciunea nu este doar lucrarea omului în faţa lui Dumnezeu, ci este şi lucrarea lui Dumnezeu în sufletul omului”. „Iar la această lucrare a sufletului participă şi trupul prin faptul că noi îngenunchem, facem metanii, practicăm postul, înfrânarea”, a adăugat Patriarhul. Spre final, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a vorbit despre calităţile deosebite ale sfântului pomenit în a doua Duminică din Post, amintind că el este „Dascăl al rugăciunii neîncetate, teolog al luminii necreate şi mare învăţător al tuturor credincioşilor ortodocşi pe calea mântuirii, pe calea sfinţeniei”, pe #CaleaPostului. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 650, Ultimul acces: 2026-06-21 04:07:51
|
Timp total: 0.03s...
[]:1