#CaleaPostului: Ridică-te![2020-03-13]de Sorin IoniţeFii sincer şi recunoaşte-ţi: Eu sunt bolnavul din Evanghelie. Eu am nevoie de cei patru prieteni să mă ducă în faţa Singurului Medic ce-mi poate spune „Ridică-te! Ia-ţi patul tău şi umblă!” (Marcu 2:9). Dacă după două săptămâni de Post, nu reuşesc să mă dau jos din patul răutăţii, al lenei, al urii, al bârfei, al tristeţii eu sunt slăbănogul. Am sufletul paralizat şi inima împietrită. Nu mă lăsaţi singur, prieteni, să zac în gândurile mândriei şi în păcate, în petreceri, ori în nepăsare, pe reţelele sociale, bolnav, în lipsă de iubire şi de sens. Am nevoie de voi, prieteni dragi! Sfinţilor Părinţi, daţi-mi dulcele medicament al învăţăturilor iubirii creştine! Mucenicilor, încurajaţi-mă să gust din doctoria amară a jertfei care înviază inimi! Preoţilor, spargeţi acoperişul de patimi al sufletului meu ca să-l aflu acolo pe Hristos, Doctorul Mântuitor. Să-l aud spunându-mi blând: Iertate îţi sunt păcatele, gustă Trupul şi Sângele Meu. „Ridică-te!” şi înviază odată cu Mine! În special acum, când sănătatea este subiectul cel mai sensibil la nivel mondial, când panica depăşeşte pericolul, este crucial să vedem legătura dintre boală şi păcat, dintre sănătatea trupului şi cea a sufletului. Ambele sunt daruri de la Dumnezeu de care trebuie să avem grijă. Perioada de post este potrivită pentru analiză personală şi vindecare. Să încercăm să fim prieteni buni cu cei de lângă noi! Să punem, în loc de frică, responsabilitate şi curaj, în loc de ură, speranţă şi iubire, în loc de tristeţe, linişte şi nădejde în Dumnezeu şi în oameni. Peste toate, postul şi rugăciunea ne vor da aripi pentru a ne ridica din păcat şi din boală. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 600, Ultimul acces: 2026-06-21 14:41:33
|
Timp total: 0.03s...
[]:1