La fiecare slujbă, Biserica se roagă pentru încetarea epidemiei de coronavirus - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

La fiecare slujbă, Biserica se roagă pentru încetarea epidemiei de coronavirus

[2020-03-13]
de Gheorghe Anghel

Biserica respectă şi promovează măsurile de prevenire a îmbolnăvirii cu noul Coronavirus (Covid-19) transmise de autorităţile competente şi se roagă la fiecare slujbă pentru stoparea epidemiei.
Conform îndrumărilor transmise de Cancelaria Sfântului Sinod, la finalul fiecărei slujbe va fi citită rugăciunea pentru oprirea pandemiei de Coronavirus.
Clericii se roagă pentru însănătoşirea persoanelor bolnave şi pentru întărirea spirituală a cadrelor medicale şi a celor care contribuie la prevenirea şi combaterea epidemiei.
Până în data de, 13 martie, la nivel naţional, au fost confirmate 70 de cazuri de cetăţeni infectaţi cu virusul COVID – 19 (coronavirus), conform comunicatului transmis de Grupul de Comunicare Strategică.
Dintre cei 70 de cetăţeni care au contactat virusul, 6 au fost declaraţi vindecaţi şi au fost externaţi.
Persoanele infectate cu COVID-19 (coronavirus) sunt internate în spitale din Bucureşti, Iaşi, Cluj-Napoca, Timişoara, Craiova şi Constanţa şi se află sub supraveghere medicală permanentă.
Autorităţile fac apel la populaţie să se informeze doar din surse oficiale.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 600, Ultimul acces: 2026-06-21 19:44:01