Mitropolitul Ardealului a sfinţit un centru de plasament din judeţul Sibiu[2020-03-13]de Ştefana TotorceaPărintele Mitropolit Laurenţiu a sfinţit miercuri Centrul de Plasament din localitatea Agârbiciu, judeţul Sibiu, după ce clădirea a fost reabilitată de Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale şi de Consiliul Judeţean Sibiu. Au participat Marcel Luca, Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Sibiu, protopopul de Mediaş, Ovidiu Găban, clerici, oficialităţi şi cei 22 de copii găzduiţi de centru. Doi dintre ei au cântat pricesne împreună cu corul preoţilor din Protopopiatul Mediaş. „Aşezămintele noastre de ocrotire nu exprimă doar neputinţa firii umane, care are nevoie totdeauna de ajutor şi de protecţie, ci mai presus de toate dragostea noastră pe care suntem datori s-o întoarcem lui Dumnezeu, de la Care vine tot darul cel de sus”, a spus mitropolitul. El a aşezat centrul din Agârbiciu sub ocrotirea Sfântului Ierarh Nicolae şi a propus autorităţilor ca numele sfântului să apară şi în denumirea oficială a instituţiei. Din 2017 şi până în noiembrie 2019, copiii au stat în chirie, spune Cornelia Dan, directoarea centrului. „Acum au fost aduşi înapoi, în casă nouă. Îi mulţumim din tot sufletul Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit pentru că a fost alături de aceşti copii”, a adăugat ea. Centrul de Plasament din Agârbiciu a fost înfiinţat în 1950, iar din 1992 funcţionează în cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului. Capacitatea totală a centrului este de 45 de locuri. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 641, Ultimul acces: 2026-06-20 11:35:18
|
Timp total: 0.03s...
[]:1