Vizita Mitropolitului Andrei la Mănăstirea Putna[2020-03-13]de Sorin IoniţeÎnaltpreasfinţitul Părinte Andrei Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a vizitat Mănăstirea Putna, miercuri, 11 martie 2020. Înaltpreasfinţia Sa fost întâmpinat de Părintele Stareţ al mănăstirii, arhim. Melchisedec Velnic, împreună cu câţiva vieţuitori. ©Mănăstirea Putna După ce s-a închinat la mormântul Sfântului Voievod Ştefan cel Mare şi la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei le-a vorbit celor prezenţi despre perioada postului. „În stihira din lunea începutului Postului Mare ni se spune aşa: să postim precum de bucate aşa şi de toată răutatea”, a amintit ierarhul. „Cu alte cuvinte, postul de mâncare fără postul de răutate nu prea are greutate. Postind şi de una şi de alta, adăugând participarea la slujbe, o bună spovedanie, o bună nevoinţă, ajungem, aşa cum spune sfârşitul stihirei, să ne închinăm şi Sfintei Învieri”. IPS Andrei şi Arhim. Melchisedec. ©Mănăstirea Putna „Cine vine aici, de oriunde din România, vine ca pelerin la mormântul Sfântului Voievod Ştefan cel Mare, apărătorul creştinătăţii. Cu rugăciunile lui să avem o nevoinţă bună în acest Post Mare”, a adăugat IPS Andrei. Apoi, Mitropolitul Andrei a adus cinstire moaştelor Sfântului Ierarh Iacob Putneanul, Mitropolitul Moldovei, şi ale ucenicilor săi, Cuvioşii Sila, Paisie şi Natan, în paraclisul mănăstirii. ©Mănăstirea Putna La final, Părintele Mitropolit a vizitat muzeul mănăstirii. ©Mănăstirea Putna Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 587, Ultimul acces: 2026-06-22 18:52:28
|
Timp total: 0.03s...
[]:1