Enciclica Bisericii Greciei despre noul coronavirus: text integral - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Enciclica Bisericii Greciei despre noul coronavirus: text integral

[2020-03-12]
de Aurelian Iftimiu

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Greciei a decis săptămâna aceasta să transmită o enciclică pe tema coronavirusului către toate eparhiile într-un efort al Bisericii de a se alătura autorităţilor de stat pentru prevenirea răspândirii bolii.
Circulara semnată de Arhiepiscopul Atenei şi ceilalţi membri ai Sinodului Permanent conţine o listă cu cinci îndemnuri spirituale şi practice adresate credincioşilor.
Pe lângă îndemnul la rugăciune, igienă riguroasă şi prudenţă, sinodalii anunţă că vor continua slujbele în bisericile din cuprinsul Greciei şi nu vor exista restricţii în privinţa Împărtăşaniei.
Enciclica Sfântului Sinod pentru informarea creştinilor despre noul coronavirus (Covid-19): text integral
Iubiţi fii în Domnul,
Sfântul Sinod Permanent al Bisericii Greciei, cu simţ de răspundere înaintea lui Dumnezeu şi a comunităţii ecleziale, în cadrul şedinţei din data de 9 martie 2020, a discutat cu atenţie tema noului coronavirus (Covid-19), despre care a transmis din timp o notă circulară către Sfintele Mitropolii ale Bisericii Greciei, în colaborare cu autorităţile competente de stat, cu scopul ca Biserica să contribuie la întregul efort de prevenire a răspândirii bolii, pe care o cauzează acest nou virus.
În cadrul şedinţei menţionate mai sus, Sfântul Sinod a hotărât să se adreseze din nou sfinţitului cler şi binecinstitorului popor ortodox, ca să îndemne părinteşte şi să semnaleze următoarele:
Să stăruim cu toţii în rugăciuni către Biruitorul stricăciunii şi al morţii, Domnul nostru Iisus Hristos, ca să păzească moştenirea Sa sănătoasă şi nevătămată.
În acest sens, a decis ca imediat după sfârşitul Sfintei Liturghii din următoarea Duminică a Doua din Post (15.03.2020) să fie oficiată o Rugăciune în toate sfintele locaşuri ale Bisericii Greciei pentru prevenirea răspândirii bolii.
Să luăm cu toţii fără excepţie toate măsurile necesare, în conformitate cu recomandările autorităţilor competente ale statului în vederea prevenirii răspândirii virusului. Aceste măsuri sunt:
Spălarea frecventă şi riguroasă a mâinilor cu săpun.
Utilizarea antisepticelor cu alcool.
Păstrarea distanţei de cel ce prezintă simptome.
Curăţarea minuţioasă a suprafeţelor şi aerisirea corectă a sfintelor biserici şi a celorlalte spaţii bisericeşti.
Pe lângă acestea, Sfântul Sinod îndeamnă pe toţi cei ce prezintă simptome de boală, dar şi cei care aparţin grupurilor vulnerabile din punctul de vedere al sănătăţii, cei care suferă de probleme de respiraţie, diabet zaharat sau boli cardiovasculare, precum şi pacienţii imunocompromişi, să evite temporar părăsirea locuinţei, dacă nu este absolut necesar, să fie şi mai atenţi la igienă şi curăţenie minuţioasă, să evite sărutul şi îmbrăţişarea, pentru protejarea sănătăţii lor personale dar şi a semenilor lor.
Cei care prezintă simptome de boală să apeleze linia telefonică 1135, care va oferi informaţii referitoare la noul coronavirus 24 de ore din 24.
În privinţa subiectului Sfintei Împărtăşanii, Sfântul Sinod al Bisericii Greciei subliniază că pentru membrii Bisericii noastre Ortodoxe participarea la Sfânta Euharistie şi împărtăşirea din Potirul Comun al Vieţii în mod cert nu poate fi cauză de transmitere de boli, deoarece credincioşii din toate epocile cunosc că participarea la Sfânta Împărtăşanie, chiar şi în mijlocul unei pandemii, reprezintă, pe de o parte, o expresie practică a oferirii de sine către Dumnezeul cel Viu şi, pe de altă parte, o evidentă manifestare a iubirii faţă de El, care biruieşte întru totul orice frică umană, fie ea şi justificată: „În iubire nu este frică, ci iubirea desăvârşită alungă frica” (1 Ioan 4:18). Membrii Bisericii cunosc faptul că Împărtăşania, adică relaţia, este roadă a iubirii şi disciplină a libertăţii, întocmai pentru că înlătură suspiciunea, rezervele şi temerile.
Discuţiile şi opiniile care se vehiculează în ultimele zile pe această temă, chiar şi despre o eventuală interzicere a Sfintei Euharistii, pornesc dintr-o perspectivă diferită şi au o abordare diferită. Cei care se apropie „cu frică de Dumnezeu, cu credinţă şi cu dragoste” şi deplin liber, fără vreo constrângere, se împărtăşesc cu Trupul şi Sângele lui Hristos, care devin „leac de nemurire”, „spre iertarea păcatelor şi viaţa de veci”.
Ceea ce toţi credincioşii, poporul ortodox binecredincios şi plin de iubire, monahii şi sfinţitul cler iubitor de aproapele care prin Sfânta Împărtăşanie îşi exprimă iubirea şi setea de viaţă şi relaţie, trebuie să-şi justifice cel mai puţin faţă de participanţii la dialogul public este respectul pentru credinţa lor şi această alegere a lor de a iubi fără frică şi nesiguranţă.
Fără a condamna pe nimeni pentru frica sau neliniştea sa, mărturisim că toţi credincioşii, îndeplinindu-ne datoria iubirii noastre în libertate, vom continua să liturghisim în bisericile noastre ortodoxe şi să ne împărtăşim, având certitudinea că ne împărtăşim de viaţă şi nemurire.
Vă dorim părinteşte să parcurgeţi cealaltă perioadă a Sfântului şi Marelui Post în pocăinţă şi iubire ca să ne învrednicim cu toţii să participăm la mântuitorul eveniment al Învierii Domnului nostru.
†Ieronim al Atenei, Preşedinte
†Antim al Tesalonicului
† Tit de Paramythia, Filiata şi Giromerion
† Hrisostom de Methymni
†Hrisostom de Trifylia şi Olympia
†Hrisostom de Messinia
†Teofil de Lefkada şi Ithaki
†Gheorghe de Theba şi Levedeia
†Calinic de Paronaxia
†Teoctist de Fokida
†Iustin de Nea Krini şi Kalamaria
†Ştefan de Filippi, Neapole şi Thasos
†Atanasie de Sisanion şi Siatista
†Filotei de Oreoi, secretar şef

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 616, Ultimul acces: 2026-06-25 02:14:19